Stretnutia dieťaťa s otcom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Stretnutia dieťaťa s otcom

Dobrý deň, rada by som sa informovala o možnostiach stretnutí môjho dieťaťa s jeho otcom. Pred piatimi rokmi som sa rozviedla a súd zveril do mojej starostlivosti maloletého syna. Podľa rozhodnutia súdu má otec možnosť stretnúť sa so synom raz do týždňa. Môj bývalý manžel má syna veľmi rád, avšak zo synovo nedávnych pripomienok som zistila, že sa stretávať s otcom nemusí, keďže tvrdí, že si nemajú čo povedať a cíti sa nepríjemne. Chcem sa teda opýtať, či je v prípade, že môj syn odmieta stretnutia s otcom, možné, aby súd zrušil táto stretnutia? Ďakujem, Alica.

Odpoveď: Stretnutia dieťaťa s otcom

Dobrý deň,

otázka styku maloletých detí s rodičmi po rozvode je veľmi frekventovaná v slovenskej ako aj zahraničnej judikatúre. Rodičia majú voči svojim deťom v rovnakej miere práva aj povinnosti. Medzi práva patrí napríklad právo stýkať sa so svojimi deťmi, ale súdy hľadia predovšetkým na záujmy detí, keďže deti sú v konaní o rozvode manželstva ako aj v čase po rozvode osobou, u ktorého je predpoklad, že trpí najviac.

Podobným prípadom sa zaoberal aj Európsky súd pre ľudské práva vo veci Elsholz proti Nemecku, z ktorého ustálenej judikatúry vyplýva, že aj keď záujmy detí a rodičov majú byť v rovnováhe, zvrchovaný záujem dieťaťa môže podľa okolností konkrétneho prípadu prevážiť nad záujmom rodiča, pričom posúdenie proporcionality zostáva na vnútroštátnych súdoch, ktoré sú v bezprostrednom kontakte so zúčastnenými stranami.

Podstatou tohto judikátu ako aj judikatúry iných súdov je, že nikto, ani súd nemôže nútiť dieťa, aby sa stretávalo s rodičom keď to samo nechce.

V prípade ak podáte návrh na úpravu práv a povinností k dieťaťu a súd po dokazovaní zistí, že stretnutia syna s otcom nie sú v synovom záujme, môže rozhodnúť, že styk neupraví. Je potrebné však uviesť, že súdy prihliadajú aj na to, že dieťa (pokiaľ je malé) sa nemusí vedieť správne rozhodnúť a často je ovplyvnené druhým rodičom.

Zákaz styku otca s dieťaťom, pokiaľ otec nie je hrozbou pre dieťa, neprichádza do úvahy. Otec by musel dieťa týrať, prípadne s ním zle zaobchádzať, aby súd zakázal styk úplne. Tieto skutočnosti by museli byť preukázané.