Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujeme vyjadriť nasledujúci názor.
Konanie osoby, ktoré popisujete vo Vašej otázke, sa skutočne vymyká bežnému slušnému správaniu. Na riešenie tejto situácie máte v podstate niekoľko možností. Uvedené je možné riešiť napríklad prostredníctvom polície (mestskej, alebo Policajného zboru SR), prípadne podať podnet na Okresný úrad, ktorý začne vo veci stíhanie pre podozrenie zo spáchania priestupku. V tomto prípade by sa mohlo teoreticky jednať o spáchanie priestupku podľa § 49 ods. 1 písm. d) Priestupku sa dopustí ten, kto úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním. Okrem toho je možné riešiť danú vec napríklad aj podaním návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia, či podaním trestného oznámenia.
Návrh na nariadenie neodkladného opatrenia
Podľa ustanovenia § 325 Civilného sporového poriadku
(1) Neodkladné opatrenie môže súd nariadiť, ak je potrebné bezodkladne upraviť pomery alebo ak je obava, že exekúcia bude ohrozená.
(2) Neodkladným opatrením možno strane uložiť najmä, aby
a) poskytla aspoň časť pracovnej odmeny, ak ide o trvanie pracovného pomeru a navrhovateľ zo závažných dôvodov nepracuje,
b) zložila peňažnú sumu alebo vec do úschovy na súde,
c) nenakladala s určitými vecami alebo právami,
d) niečo vykonala, niečoho sa zdržala alebo niečo znášala,
e) nevstupovala dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivá z násilia,
f) nevstupovala alebo iba obmedzene vstupovala do domu alebo bytu, na pracovisko alebo iné miesto, kde býva, zdržiava sa alebo ktoré pravidelne navštevuje osoba, ktorej telesnú integritu alebo duševnú integritu svojím konaním ohrozuje,
g) písomne, telefonicky, elektronickou komunikáciou alebo inými prostriedkami úplne alebo čiastočne nekontaktovala osobu, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť takým konaním ohrozená,
h) sa na určenú vzdialenosť nepribližovala alebo iba obmedzene približovala k osobe, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť jej konaním ohrozená.
(3) Za podmienok ustanovených osobitným predpisom môže súd nariadiť kontrolu dodržiavania neodkladným opatrením nariadenej povinnosti technickými prostriedkami.
Pre neodkladné opatrenia je typické, že súd uloží navrhovateľovi povinnosť, podať žalobu vo veci samej, avšak na druhej strane, v zmysle ustanovenia § 336 ods. 1 Civilného sporového poriadku Ak súd nariadi neodkladné opatrenie pred začatím konania, môže vo výroku uznesenia uložiť navrhovateľovi povinnosť podať v určitej lehote žalobu vo veci samej. Súd túto povinnosť neuloží najmä vtedy, ak je predpoklad, že neodkladným opatrením možno dosiahnuť trvalú úpravu pomerov medzi stranami.
Ak by sa teda vo Vašom prípade dosiahla nariadením neodkladného opatrenia trvalá úprava pomerov, nemusel by súd požadovať, aby ste podali žalobu vo veci samej.
Trestné oznámenie
Ak by konanie danej osoby dosiahlo takú intenzitu, že by svojím správaním a konaním naplnil znaky niektorého z trestných činov, bolo by odôvodnené podanie trestného oznámenia.
V tejto súvislosti by do úvahy prichádzalo napríklad spáchanie trestného činu podľa § 360a Nebezpečné prenasledovanie
(1) Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že
a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,
b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,
c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,
d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo
e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života,
potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
Samozrejme, právna kvalifikácia skutku by záležala na posúdení orgánov činných v trestnom konaní.
Ochrana poskytovaná obcou
Pre úplnosť si dovolím uviesť, že pomoc by Vám mohla poskytnúť aj obec, resp. mesto, ktoré má právo v takýchto prípadoch zasiahnuť. Podľa ustanovenia § 5 Občianskeho zákonníka Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.
Záverom si dovolím uviesť, že pokiaľ Vás konanie obťažuje, resp. obťažuje aj iných susedov, odporúčam Vám privolať políciu a oznámiť tento skutok. Bolo by vhodné, aby sa k oznámeniu pridali viacerí obyvatelia, aby bolo jednoznačne preukázané, že správanie dotyčnej osoby Vás nadmieru obťažuje.