Možno podať trestné oznámenie pre psychické vydieranie a obťažovanie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Možno podať trestné oznámenie pre psychické vydieranie a obťažovanie?

Dobrý deň, v roku 2013 nás súd rozviedol a od vtedy mi moja bývala žena nedá pokoj. Súd mi určil výživné 142 €, prvý rok som jej v dobrej viere dával peniaze na ruku, keďže sme obaja mali zablokované účty kvôli nesplatenej hypotéke a po roku ma udala na polícii, že som jej neplatil výživné. Hoci som mal svedkov, môj otec, ktorý keď išiel po moje deti k nej, jej nosieval peniaze v obálke, alebo môj švagor, nič nebola pravda a tak, ak som nemal žiadny doklad o úhrade, vyplatil som jej v novembri 2700 e v hotovosti. Od vtedy jej posielam peniaze na účet jej matky každý mesiac po 150 e aj tak je zle. Každý deň, či je 8. , 15.. alebo 23 v mesiaci stále mi vyvoláva píše mi správy, že ma udá na polícii, uráža ma, lebo jej neplatím presne 15. dňa v mesiaci. Som živnostník, nie vždy presne 15 v mesiaci máme výplatu. Niekedy jej výživné posielam aj na 2 x v danom mesiaci. No vždy do 30. dňa má splatené všetko. Ale s ňou sa dohodnúť nedá, uráža ma vypisujem mi, najnovšie si vypisuje aj s mojou novou priateľkou a očierňuje ma pred ňou. Vôbec nie som z tých otcov, ktorý sa o deti nestará. Majú aj skvelý vzťah s mojou novou priateľkou. Som z toho psychicky už na dne. Čo sa považuje za obťažovanie a psychické vydieranie? Kedy ju môžem ísť nahlásiť na políciu?

Odpoveď: Možno podať trestné oznámenie pre psychické vydieranie a obťažovanie?

Dobrý deň, Vašou povinnosťou je platiť výživné v súlade s vykonateľným rozsudkom, t.j. presne k uvedenému dňu, v určenom rozsahu a oprávnenej osobe, ktorou je matka Vášho dieťaťa. V opačnom prípade neplníte vyživovaciu povinnosť v súlade so súdnym rozhodnutím. Ak Vám podmienky platenia výživného nevyhovujú, máte právo obrátiť sa na súd, aby zmenil úpravu výkonu vyživovacej povinnosti a to napr. k 30. dňu toho ktorého mesiaca, resp. k inému dňu, v ktorom máte dostatok finančných prostriedkov. Je vo Vašom záujme dodržiavať predmetné súdne rozhodnutie o to viac, ak Vám Vaša bývalá manželka vytýka akékoľvek pochybenie a obracia sa s podnetmi na štátne orgány. Nakoľko nepoznám detaily a presný obsah slov, ktorými Vás má Vaša bývalá manželka urážať resp. vydierať Vás, nedokážem posúdiť, či jej konanie možno subsumovať pod niektorú skutkovú podstatu uvedenú v Trestnom zákone (TZ) resp. zákone o priestupkoch. Z hľadiska naplnenia podmienok trestnoprávnej zodpovednosti, do úvahy prichádza trestné oznámenie pre trestný čin Ohovárania podľa § 373 TZ alebo Vydierania podľa § 189 TZ alebo Nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ.