Dobrý deň,
vo Vašom prípade ide o zásah do práva na ochranu osobnosti podľa § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka. Ak o Vás niekto šíri nepravdivé, poškodzujúce informácie, ktoré zasahujú do Vašej cti, dôstojnosti alebo dobrej povesti, máte právo sa brániť a domáhať sa ochrany.
Úvodom poznamneávame, že i keď nepoznáme okolnosti prípadu, chápame vašu situáciu a radšej ste odišli sama z pôvodného pracoviska. Toto však nebolo celkom správne riešenie, i keď zrejme na tlak okolia atď., ste radšej mohli počkať na skončenie prac. pomeru zo strany zamestnávateľa /výpoveď, okamžité skončenie/ a následne by ste podali žalobu na súd o neplatnosť skončenia pracovného pomeru. Súd nie je viazaný právnym názorom zamesntávateľa a právny názor na skončenie prac. pomeru a platnosť a dôvod jeho skončenia by si urobil sám. Teraz to však už nie je možné, keďže ste prac. pomer ukočili sama zrejme výpoveďou z Vašej strany.
Odporúčam Vám nateraz tento postup:
1. Zistenie pôvodu informácií
Najskôr sa pokúste zistiť, kto konkrétne tieto nepravdivé informácie šíri. Ak ide o konkrétnu osobu alebo skupinu osôb, je vhodné si zabezpečiť dôkazy – napríklad svedectvá kolegov, písomnú komunikáciu, emaily alebo iné záznamy, ktoré potvrdzujú šírenie týchto tvrdení.
2. Výzva na zastavenie zásahu
Odporúčam zaslať písomnú výzvu osobe/osobám, ktoré tieto informácie šíria, aby s tým okamžite prestali a aby sa Vám ospravedlnili. Výzvu je vhodné doručiť preukázateľne (napr. doporučeným listom).
3. Žiadosť o nápravu u zamestnávateľa
Ak sa tieto informácie šíria aj v rámci pracoviska, môžete požiadať vedenie školy alebo zriaďovateľa o prešetrenie situácie a prijatie opatrení na ochranu Vašej osobnosti a dobrého mena.
4. Občianskoprávna žaloba
Ak výzva nepomôže, môžete podať žalobu na príslušný okresný súd podľa § 13 Občianskeho zákonníka. Môžete sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov, aby boli odstránené následky (napr. ospravedlnenie, stiahnutie nepravdivých tvrdení) a v prípade závažného zásahu aj primeraného zadosťučinenia v peniazoch.
5. Trestnoprávna ochrana
Šírenie nepravdivých informácií môže napĺňať aj skutkovú podstatu trestného činu ohovárania podľa § 373 Trestného zákona. Môžete podať trestné oznámenie na políciu, ak ide o závažné poškodenie Vášho mena.
Pri súdnom spore je potrebné počítať s dôkaznou povinnosťou – musíte preukázať, že tvrdenia sú nepravdivé a že Vám spôsobili ujmu. Súdne konania môžu byť časovo aj finančne náročné.
Ak by ste potrebovali konkrétnu pomoc s vypracovaním výzvy alebo zastupovaním v konaní, odporúčam obrátiť sa na advokáta so skúsenosťami v oblasti ochrany osobnosti. V prípade záujmu Vám viem odporučiť ďalší postup alebo konkrétne kontakty.