Šírenie nepravdivých informácií

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Šírenie nepravdivých informácií

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ako mám postupovať. Oslovuje ma neznáma žena, ktorú som nikdy nevidela, a tvrdí, že ma v meste, kde bývam, ohovárajú. Hlavne tvrdí, že som podviedla manžela a že sú na to svedkovia. Túto ženu som v živote nevidela a manžela som nepodviedla, aj keď on si to myslí. Momentálne sme v rozvodovom konaní. Manžel zaprel otcovstvo, ale DNA testy potvrdili jeho otcovstvo. Napriek tomu aj on tvrdí, že som ho podviedla. Už nevládzem, pretože takéto informácie ma poškodzujú a urážajú. Ako sa mám brániť? Ide tu o nemajetkovú ujmu?

Odpoveď: Šírenie nepravdivých informácií

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku na ktorú si dovoľujeme odpovedať nasledovne.

V prípade šírenia nepravdivých informácií o Vašej osobe máte viacero možností ako to riešiť. Svoju odpoveď rozdelím podľa právnych odvetví, ktorých inštitúty môžete využiť.

Občianske právo

V rovine občianskeho práva je potrebné vychádzať z ustanovenia § 11 Občianskeho zákonníka Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Paragraf 13 Občianskeho zákonníka ustanovuje, že:

(1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie.

(2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jeho vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

(3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.

Ohováranie, teda šírenie nepravdivých informácií o Vašej osobe je zásahom do Vašich osobnostných práv, Vašej cti a dobrého mena. V prípade takéhoto zásahu máte právo domáhať sa nárokov podľa vyššie uvedeného § 13 OZ. V prípade podania žaloby by ste však museli označiť konkrétnu osobu, ktorá do Vášho práva zasiahla a rovnako tak by ste museli súdu uviesť, aké dôsledky mal tento zásah voči Vám (poškodenie dobrého mena, cti, povesti a pod.). Svoje tvrdenia by ste museli preukázať. Žiadať by ste mohli napríklad ospravedlnenie, alebo v prípade hrubšieho zásahu aj náhradu v peniazoch.

Priestupkové právo

Konanie dotyčnej osoby, či osôb, ktoré Vás ohovárajú by bolo možné posudzovať aj podľa predpisov správneho práva, konkrétne podľa zákona o priestupkoch, ktorý v § 49 upravuje tzv. priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Podľa ustanovenia § 49 ods. 1 písm. a) Priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech. V tomto prípade by bolo potrebné podať návrh na okresný úrad podľa Vášho bydliska. Podľa § 68 ods. 1 priestupkového zákona sa Priestupky podľa § 42a a § 49 ods. 1 písm. a) prejednávajú len na návrh postihnutej osoby alebo jej zákonného zástupcu alebo opatrovníka (ďalej len „navrhovateľ“). Priestupok podľa § 22 ods. 1 písm. g) sa prejednáva len na návrh poškodenej osoby, jej zákonného zástupcu alebo opatrovníka, ak je poškodená osoba vo vzťahu k páchateľovi priestupku blízkou osobou a k ublíženiu na zdraví alebo spôsobeniu škody na majetku došlo iba tejto blízkej osobe, prípadne aj páchateľovi priestupku.

V tomto prípade, by príslušné orgány museli vec prešetriť, vykonalo by sa dokazovanie, výsluchy svedkov a podobne, pričom ak by sa odhalil páchateľ tohto priestupku a dokázala by sa mu vina, bol by náležite potrestaný, napr. aj pokutou do 33 eur. Ustanovuje to priamo § 49 ods. 2 priestupkového zákona Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. g) pokutu do 99 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 200 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. f) pokutu do 331 eur.

Trestné právo

Ak by konanie dotyčnej osoby, či osôb bolo závažnejšie, bolo by možné v takom prípade uvažovať aj o použití Trestného zákona. Podľa ustanovenia § 373 Trestného zákona

(1) Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním značnú škodu,

b) z osobitného motívu,

c) verejne, alebo

d) v podnikaní závažnejším spôsobom konania.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo

b) a spôsobí inému stratu zamestnania, úpadok podniku alebo rozvod manželstva.

Máte právo podať trestné oznámenie, avšak dovoľujem si Vás upozorniť, na to, že trestné oznámenie je potrebné formulovať opatrne a nevyjadrovať sa o "podozrivej" osobe tak, ako keby trestný čin určite spáchala. Platí totiž prezumpcia neviny a ak by ste niekoho lživo označili ako páchateľa v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, mohli by ste sa dopustiť spáchania trestného činu krivého obvinenia, podľa § 345 Trestného zákona, v zmysle ktorého Kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.