Vymazanie spoludlžníka úveru na základe súhlasu oboch dlžníkov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Vymazanie spoludlžníka úveru na základe súhlasu oboch dlžníkov

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné vymazať meno spoludlžníka z úveru na bývanie, pokiaľ by s tým súhlasili obaja - dlžník aj spoludlžník. Úver je riadne splácaný. Narazila by som na nejaké problémy v stavebnej sporiteľni?

Odpoveď: Vymazanie spoludlžníka úveru na základe súhlasu oboch dlžníkov

Dobrý deň, k Vašej otázke uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce náš právny názor:

Zmluva o úvere je dvojstranným právnym vzťahom, kde na jednej strane vystupuje ako zmluvná strana veriteľ a na druhej strane vystupuje ako zmluvná strana dlžník. Na každej zmluvnej strane môže súčasne vystupovať viacero účastníkov. Vo Vašom prípade vystupuje viac účastníkov na strane dlžníka, ktorí sú v pozícii dlžníka a spoludlžníka.

Na to, aby nastala zmena vo Vašom právnom vzťahu s veriteľom - stavebnou sporiteľňou spočívajúca vo vypustení spoludlžníka z predmetného právneho vzťahu, je nutná zmena zmluvy o úvere. Zmluva o úvere môže byť zmenená len v prípade, ak so zmenou súhlasia obidve zmluvné strany - teda dlžník (prípadne viacerí dlžníci, ak na strane dlžníka vystupuje viac účastníkov) aj veriteľ. Žiadna zo zmluvných strán nie je povinná súhlasiť s návrhom zmeny zmluvy navrhnutej druhou zmluvnou stranou.

Z uvedeného teda vyplýva, že môžete požiadať veriteľa - stavebnú sporiteľňu o Vami uvádzanú zmenu spočívajúcu v zúžení učastníkov na strane dlžníka (o vypustenie spoludlžníka), avšak závisí výlučne na vôli veriteľa či tento Váš návrh akceptuje a uzatvorí s Vami dodatok k zmluve o úvere, v dôsledku ktorého by nastala uvedená zmena vo Vašom právnom vzťahu alebo či tento návrh neakceptuje. Kritériá, ktorými sa bude veriteľ riadiť, závisia výlučne od jeho vôle.