Podanie anonymného trestného oznámenia


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Podanie anonymného trestného oznámenia

Dobr deň. Môžem podať aj anonymný e-mail na polícii, ak viem, že bol spáchaný trestný čin korupcie? Ďakujem.

Odpoveď: Podanie anonymného trestného oznámenia

Dobrý deň, v zmysle základných zásad, ktorými je vedené trestné konanie, a ktoré sú upravené v úvodných ustanoveniach Trestného poriadku sa majú orgány činné v trestnom konaní zaoberať každým oznámením o možnosti spáchania trestného činu, dokonca majú povinnosť preskúmať určitý skutok aj keby sa o ňom dozvedia z vlastnej iniciatívy. Ak chcete podať anonymné oznámenie, môžete ho podať na ktoromkoľvek orgáne PZ SR. Nakoľko však toto Vaše oznámenie bude anonymné, orgány činné v trestnom konaní Vás nebudú vedieť informovať o tom, akým spôsobom bola táto vec ukončená. Rovnako Vás nebudú môcť predvolať na doplnenie Vášho oznámenia v prípade, ak by potrebovali niektoré informácie doplniť, upresniť...

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Podanie anonymného trestného oznámenia (Trestné právo)

Dobrý deň, chtela bych se zeptat zda mohu podať anonymní email, či dopis napolicii SK z České republiky, když vím, že expritel ma zákaz rizeni a podmínku a pokutu 1000euro a pritom si koupil auto a jezdi na nem I pod vlivem a je nenezpecny jak sobe a predevsim ostatním a je bezohledný na ridice kolem. Mel nastoupit do vezení, ale nejak si domluvil posudek u doktora, že bude dochazet na psychiatrii, aby nemusel nastoupit do ezení. Jedna se mi spise o to, že nechci, aby vedel kdo ho udal a odkud. Neplní také vyživovací povinnosť a pohrda všemi zákony. Dekuji za odpoveď.

Odpoveď: Podanie anonymného trestného oznámenia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.07.2019)

Dobrý deň,

v zmysle základných zásad, ktorými je vedené trestné konanie, a ktoré sú upravené v úvodných ustanoveniach Trestného poriadku sa majú orgány činné v trestnom konaní zaoberať každým oznámením o možnosti spáchania trestného činu, dokonca majú povinnosť preskúmať určitý skutok aj keby sa o ňom dozvedia z vlastnej iniciatívy. Ak chcete podať anonymné oznámenie, môžete ho podať na ktoromkoľvek orgáne PZ SR. Nakoľko však toto Vaše oznámenie bude anonymné, orgány činné v trestnom konaní Vás nebudú vedieť informovať o tom, akým spôsobom bola táto vec ukončená. Rovnako Vás nebudú môcť predvolať na doplnenie Vášho oznámenia v prípade, ak by potrebovali niektoré informácie doplniť, upresniť... Podľa novely Trestného poriadku platí, že „ak z obsahu anonymného podania nevyplýva dôvodné podozrenie, že bol spáchaný trestný čin, orgán činný v trestnom konaní nie je povinný anonymné podanie vybavovať“.

Je nevyhnutné poznamenať, že nie každé protiprávne konanie osoby musí byť ihneď kvalifikované ako trestný čin. Uvedené teda znamená, že na podanie trestného oznámenia musí dotyčný napĺňať určitú skutkovú podstatu alebo by malo byť podozrenie o jej naplnení. Pri podaní trestného oznámenia je potrebné si uvedomiť, že nemôže ísť o krivé obvinenie.

Dotyčný by sa svojim konaním mohol dopúšťať marenia výkonu úradného rozhodnutia alebo zanedbania povinnej výživy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Podanie anonymného trestného oznámenia (Trestné právo)

Dobrý deň, chcel by som nahlásiť anonymné majiteľa za vyhrážanie na zdraví a zamestnávanie Ukrajincov + nevyplatenie mesačnej mzdy + nepovolené stavba bez upozornenia mestského úradu a bez kolaudácie, jeho sídlisko je Humenné.

Odpoveď: Podanie anonymného trestného oznámenia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.07.2019)

Dobrý deň, 

môžete podať aj anonymné oznámenie na príslušný inšpektorát práce, ale ako oznamovateľovi Vám príslušný úrad nedoručí oznámenie ako bolo s Vašim podaním naložené, prípadne s týmto podnetom vôbec nemusí zaoberať. Môžete požiadať aj o zachovanie Vašej  anonymity.

Inštrukcie nájdete aj na stránke Národného inšpektorátu práce (https://www.ip.gov.sk/podnety-staznosti-ke/).

Pokiaľ ide o stavebné práce, odpoveď na otázku v konkrétnom Vašom prípade nájdete aj na stránke mesta, keďže tieto rozhodnutia sa v súlade s ust. stav. poriadku zverejňujú ( https://www.humenne.sk/Obcan/Uradne-oznamy/).

Ak stavba nebola povolená, môžete samozrejme podať podnet na stavebný úrad.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Podanie anonymného trestného oznámenia (Trestné právo)

Môžem podať trestne oznámenie anonymne napríklad cez email, a budú mi potom chodiť výsledky podania a vyšetrovania na tento email? Pretože išlo o podvod a následne som previedol peniaze z účtu na účet, banka mi poskytla presne údaje o podvodníkovi, meno, adresu. No ak aj by to bolo anonymne udanie, nakoniec polícia aj tam možno zistí, že som to bol ja, pretože ma možno budú kontaktovať pre prevod z môjho účtu na účet podvodníka.

Odpoveď: Podanie anonymného trestného oznámenia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.11.2018)

Dobrý deň,

na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

V prípade, že by ste podali anonymné trestné oznámenie o priebehu jeho prešetrovania a o skončení veci sa nedozviete. Na email Vás nikto nebude informovať v akom stave je Vaše podanie.

Nevieme o aký podvod sa jedná, zrejme nejaká pôžička, resp. jej prísľub a podobne, ale je možné, že nie ste jediným človekom, ktorý bol podvedený. 

Odporúčame krátku konzultáciu s advokátom na  podanie trestného oznámenia.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk