Môžem sa domáhať ochrany svojho dobrého mena, cti a dôstojnosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Môžem sa domáhať ochrany svojho dobrého mena, cti a dôstojnosti?

Dobrý deň, moja bývalá manželka ma na internetovej stránke ohovárala a urážala, čo dokladajú fotky, ktoré som z toho miesta zachytil. Je možné, ak na tejto stránke vystupuje pod pseudonymom a nie pod svojím skutočným menom, toto predložiť súdu ako urážku na cti a poškodzovanie dobrého mena? Pri jej pseudonyme má svoju fotografiu a minimálne päť osôb ju z tohto miesta pozná aj v súkromnom živote. Je možné, že by som od nej mohol získať nejaké odškodné? Ak áno, v akom maximálnej výške? A aký postup by som mal sledovať? Ďakujem.

Odpoveď: Môžem sa domáhať ochrany svojho dobrého mena, cti a dôstojnosti?

Dobrý deň, podľa § 11 Občianskeho zákonníka, fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Každý má tak právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie. Dôkazné bremeno je tak na Vás, aby ste preukázali, že Vaša bývalá manželka určitým spôsobom poškodila vaše dobré meno, česť alebo dôstojnosť. Môžete využiť všetky dôkazné prostriedky, ako napr. listiny, obrazové záznamy alebo výpovede svedkov. V prípade, že bola v značnej miere znížená Vaša dôstojnosť alebo vážnosť v spoločnosti, máte tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. Výšku náhrady určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.