Odvolanie proti rozhodnutiu o výživnom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Odvolanie proti rozhodnutiu o výživnom

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa odvolania proti rozhodnutiu o výživnom. Chcela by som vedieť, či mám možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu súdu, ktorý určil výživné na mňa za obdobie, keď som ešte nebola plnoletá. Plnoletosť som nadobudla počas súdneho konania. Bola som prítomná na súde, ale môj otec sa nedorazil. Chcem sa spýtať, či je možné odvolať sa proti rozhodnutiu o výživnom. Moja mama je momentálne v nemocnici a o môjho mladšieho brata sa starám ja. Rozhodnutie máme uložené doma. Rodičia už spolu niekoľko rokov nežijú, na život bez otca som si zvykla a myslím si, že nám je takto lepšie. Moja matka sa už raz s mojím otcom súdila o nás s bratom, keď som bola ešte malá. Prosím o radu, nemám istotu, či súd bude moje odvolanie proti rozhodnutiu o výživnom akceptovať.

Odpoveď: Odvolanie proti rozhodnutiu o výživnom

Dobrý deň, pokiaľ ide o odvolanie proti rozhodnutiu o výživnom tak k odpovedi na Vašu otázku pripájam rozhodnutie súdu R 24/2010, v ktorom je zreteľne vyslovené to, že môžete podať odvolanie (opravný prostriedok) aj proti rozhodnutiu súdu o výživnom v dobe, keď ste ešte neboli plnoletá. Súd Vaše odvolanie proti rozhodnutiu o výživnom bude akceptovať. Je veľmi dôležité, aby ste odvolanie proti rozhodnitu o výživnom správne formulovali.

Súdy sa často dopúšťahú hmotnoprávnych (ale aj procesných) chýb, ktoré dávajú priestor na odvolanie, či už je to príliž vysoké výživné alebo naopak príliž nízke výživné. Každé určenie výživného musí zohľadňovať schopnosti a možnosti rodiča, ktorý má platiť. Súd nemôže rozhodovať na základe svojvôle. Preto, ak ste nespokojná s rozhodnutím okresného súdu, podajte odvolanie proti rozhodnutiu o výživnom.

R 24/2010

Dieťa ktoré v priebehu konania o výživné nadobudne plnoletosť, môže podať opravný prostriedok proti rozhodnutiu súdu o výživnom aj za čas, keď bolo ešte maloleté.