Odvolanie sa na výšku výživného

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Odvolanie sa na výšku výživného

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Môj priateľ podal návrh na zníženie výživného, keďže jeho aktuálny príjem je v čistom 320 €. Platí však výživné vo výške 100 €. Jeho návrh bol zamietnutý s argumentom, že odišiel z práce, kde mal vyšší príjem. Nanešťastie, v predošlom zamestnaní mal príjem len do 400 € a stále sa mu nedarilo platiť výživné vo výške 100 €. Navyše má dlhy a z jeho platu mu exekútor už sťahuje čiastku. Mimo to musí ešte pokrývať nájom a stravu. Ako je možné, že súd nebol citlivý na jeho situáciu a neznížil mu výživné aspoň na 50 €? Takýto prístup môže ľudí nútiť k nelegálnym krokom. Môj priateľ chcel platiť výživné poctivo, avšak v nižšej čiastke, a to mu nebolo umožnené. Ďakujem.

Odpoveď: Odvolanie sa na výšku výživného

Dobrý deň

súd pri určení výživného skúma pomery rodičov mal. dieťaťa. Súd nemusí brať ohľad na takú situáciu, do ktorej sa dostal povinný (ten kto je zaviazaný platiť výživné) svojím pričinením, teda že napr. odmietol prácu, kde mal vyšší príjem.

Tak istoto súd neberie do úvahy, že otec dieťaťa má dlhy, ktoré musí splácať. Mal. dieťa má právo podielať sa na životnej úrovni svojich rodičov.

Podľa§ 62 ods. 5 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine:

“5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.”

Tedavýživné má prednosť pred akýmikoľvek inými výdavkami povinného. Samozrejme pokiaľ nie je rozhodnutie právoplatné, priateľ sa môže voči nemu odvolať na krajský súd.