Preplatenie dovolenky po rodičovskej dovolenke

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Preplatenie dovolenky po rodičovskej dovolenke

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Ak by reakcia na moju otázku požadovala platenú konzultáciu, prosím, pošlite mi informácie o cene. Zamestnala som sa 22. marca 2011. Najprv na ročnú zmluvu, ktorá sa po roku zmenila na pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Následne som v roku 2013 otehotnela a od 11. januára 2014 do 5. septembra 2014 som bola na materskej dovolenke, potom som prešla na rodičovskú dovolenku, ktorá končí 28. augusta 2017. Zamestnávateľ mi oznámil, že ďalej so mnou nepočíta a ponúkol mi dohodu o ukončení pracovného pomeru s tromesačným odstupným. Keďže som si v roku 2015 nevyčerpala všetku dovolenku a ďalšia dovolenka mi vznikla v roku 2014 počas materskej (spolu 27 dní dovolenky), žiadam ho aj o jej preplatenie. Moje pracovné miesto bolo vraj zrušené a ukončenie pomeru uvádza podľa paragrafu 63 ods. 1 písm. b) a z organizačných dôvodov. Zamestnávateľ sa vyjadril, že mi dovolenkové dni nepreplatí ani mi neumožní ich čerpanie. Má na to právo?

Odpoveď: Preplatenie dovolenky po rodičovskej dovolenke

Dobrý deň, podľa zákona platí, že ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2.

Takze dovolenka Vám bude krátená, podľa vyššie uvedeného textu. Ja Vám to nevyrátam z časových dôvodov ale pokiaľ sa však nad tým zamyslíte, zistíte, na čo máte narok.