'

Ako postupovať pri odstúpení od zmluvy uzavretej na diaľku?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešovský
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 4. 10. 2016

Otázka: Ako postupovať pri odstúpení od zmluvy uzavretej na diaľku?

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu. Zakúpil som si mob. tel. z e-shopu v hodnote 300 €. Pred objednaním som sa telefonicky uistil, že tovar je nový, v zapečatenom obale. Avšak mobilný telefón mi prišiel rozbalený a navyše so známkami používania! (Sumu som uhradil kuriérovi). Na webovej stránke nieje žiadna informácia, že sa jedná o použitý tovar, naopak obchod má dokonca v názve domény, teda aj obchodu uvedené že sa jedná o ,,nové...,,! Predajca na moje výzvy nereaguje, nezdvíha telefón, nekomunikuje. Emailom, aj poštou som mu odoslal vyplnený formulár Odstúpenia od zmluvy uzatvorenej na diaľku. Predajca vo svojich Obch. podmienkach uvádza: ,,Platba za zakúpený tovar Vám bude uhradená až po doručení vráteného tovaru späť na našu adresu alebo po predložení dokladu preukazujúceho zaslanie tovaru späť podľa toho, čo nastane skôr. Mám obavy zasielať tovar späť, aby som neprišiel o telefón, aj peniaze. Čo ak tovar zašlem a predajca bude tvrdiť, že mu prišla prázdna krabica? Srdečná vďaka!

Odpoveď: Ako postupovať pri odstúpení od zmluvy uzavretej na diaľku?

Dobrý deň, podľa § 10 ods. 1 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho, spotrebiteľ je povinný najneskôr do 14 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy zaslať tovar späť alebo ho odovzdať predávajúcemu alebo osobe poverenej predávajúcim na prevzatie tovaru. Tovar teda môžete odovzdať predávajúcemu aj osobne. Nedokážem Vám však odpovedať na hypotetickú otázku ohľadne možného správania sa predávajúceho, ktoré môže ale nemusí nastať. Ak máte obavu z nekalého konania zo strany predávajúceho, vykonajte všetky opatrenia potrebné na to, aby ste bol neskôr schopný preukázať, že ste tovar predávajúcemu riadne zaslali.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako postupovať pri odstúpení od zmluvy uzavretej na diaľku? (Občianske právo)

Zdravím. Chcem sa opýtať, či telefonická objednávka služieb je záväzná. Ide o spoločnosť, ktorá poskytuje dopyty na svojom portáli. Volali mi, či to ako podnikateľ v doprave nechcem skúsiť. Po ústnej dohode mi poslali mailom faktúru za služby na jeden rok. Obratom som odpovedal, že to chcem zrušiť. Nikde som sa neregistroval, nikde neprihlasoval a vyvolávajú mi, že to musím zaplatiť a vyhrážajú sa vymáhaním. Chcel by som vedieť, či takúto faktúru nevyužitých služieb musím zaplatiť. Ďakujem. K. 

Odpoveď: Ako postupovať pri odstúpení od zmluvy uzavretej na diaľku?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.11.2018)

Dobrý deň, 
z otázky vyplýva, že ste podnikateľom v oblasti dopravy a nejaká spoločnosť Vás oslovila, že na jej internetovej stránke bude hľadať  pre Vašu spoločnosť ponuky práce  resp. dopyty pre Vás ako podnikateľa.

Spoločnosť Vám následne poslala faktúru za túto službu na obdobie jedného roka. 
Z otázky usudzujeme, že ste nepodpisovali žiadnu písomnú zmluvu, resp nedošlo k písomnej ponuke a jej prijatiu či už emailom alebo písomne.
Zrejme spoločnosť vychádza z toho, že na Váš vzťah spadajú ust. zákona č. 102/2004 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a snaží sa Vás donútiť, aby ste faktúru uhradili.

Na Váš vzťah sa však predmetný zákon nevzťahuje, keďže ste podnikateľom.

Na Váš zmluvný vzťah spadajú ustanovenia Obchodného zákonníka.
Podľa ust. § 265 Obchod. zákonníka platí, že "výkon práva, ktoré je v rozpore so zásadami poctivého obchodného styku, nepožíva právnu ochranu."
Napíšte predmetnej spoločnosti  email, že nemáte záujem o nimi ponúkané služby a nimi zaslanú faktúru považujete za bezpredmetnú.

Nemusíte sa obávať súdneho vymáhania.
 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk