Nevykonanie práce a nenakupenie materiálu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Žilina

Otázka: Nevykonanie práce a nenakupenie materiálu

Dobrý deň. Potrebujeme poradiť, ako legálne vymôcť časť už zaplatenej zálohy na vykonanie práce a nákup materiálu od robotníka. Tento robotník podpísal čestné prehlásenie o prevzatí financií s tým, že celková faktúra príde po ukončení prác. Avšak, urobil len tretinu prác, ďalšiu tretinu minul na čiastočné náklady na materiál a zvyšnú tretinu stále drží v rukách, pričom odmieta prísť si odpracovať zvyšok prác. Je možné od neho túto jednu tretinu už vyplatenej zálohy získať späť? Ďakujeme za každú radu.

Odpoveď: Nevykonanie práce a nenakupenie materiálu

Dobrý deň.

Z Vášho popisu situácie ste uzavreli s dotyčným robotníkom ústnu zmluvu o dielo.

Zmluva o dielo

Právne vzťahy vyplývajúce z uzavretej ústnej zmluvy o dielo sa spravujú ustanoveniami Obchodného zákonníka v ustanoveniach § 536 a nasl. Obchodného zákonníka.

"Zmluvou o dielo sa zaväzuje zhotoviteľ vykonať určité dielo a objednávateľ sa zaväzuje zaplatiť cenu za jeho vykonanie".

"Cena musí byť v zmluve dohodnutá alebo v nej musí byť aspoň určený spôsob jej určenia, ibaže strany v zmluve prejavia vôľu uzavrieť zmluvu aj bez tohto určenia."

"Objednávateľ je povinný zaplatiť zhotoviteľovi cenu v čase dojednanom v zmluve. Pokiaľ zo zmluvy alebo z tohto zákona nevyplýva niečo iné, vzniká nárok na cenu vykonaním diela."

Pri zmluve o dielo je zhotoviteľ je povinný vykonať dielo na svoje náklady a na svoje nebezpečenstvo v dojednanom čase, inak v čase primeranom s prihliadnutím na povahu diela. Zhotoviteľ diela môže poveriť jeho vykonaním inú osobu, ak zo zmluvy alebo z povahy diela nevyplýva nič iné. Pri vykonávaní diela inou osobou má zhotoviteľ zodpovednosť, akoby dielo vykonával sám.

Ohľadne vecí, ktoré zhotoviteľ obstaral na vykonanie diela, má postavenie predávajúceho, pokiaľ z ustanovení upravujúcich zmluvu o dielo nevyplýva niečo iné. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že kúpna cena týchto vecí je zahrnutá v cene za vykonanie diela.

Zhotoviteľ splní svoju povinnosť vykonať dielo jeho riadnym ukončením a odovzdaním predmetu diela objednávateľovi v dohodnutom mieste, inak v mieste ustanovenom týmto zákonom. Ak vykonanie diela nezodpovedá výsledku určenému v zmluve, dielo má vady.

Z dôvodu toho, že zhotoviteľ Vášho diela dielo nevykonal v súlade s Vašou dohodou, dielo má vady a preto máte právo uplatňovať si nároky z vád tovaru.

Vady diela

Nároky z vád diela sa posudzujú primerane podľa ustanovení § 436 až § 441 Obchodného zákonníka upravujúcich kúpnu zmluvu. Objednávateľ však nie je oprávnený požadovať vykonanie náhradného diela, ak predmet diela vzhľadom na jeho povahu nemožno vrátiť alebo odovzdať zhotoviteľovi.

V zákone sa rozlišuje, či ide o vady diela spôsobené porušením zmluvy podstatným spôsobom (bližšie pozri § 345 ods. 2) alebo o porušenie zmluvy nepodstatným spôsobom (bližšie pozri § 346 a 437). Jednotlivé nároky z vád diela sa posudzujú podľa toho, či ide o neodstrániteľné alebo o odstrániteľné vady.

Jednotlivými nárokmi z vád sú:

a) dodanie náhradného diela (ak je to možné), dodanie chýbajúcej časti diela, odstránenie právnych vád,

b) pri odstrániteľných vadách oprava vád diela,

c) primeraná zľava z ceny,

d) odstúpenie od zmluvy.

Voľba medzi nárokmi uvedenými vyššie kupujúcemu patrí, len ak ju oznámi predávajúcemu vo včas zaslanom oznámení vád alebo bez zbytočného odkladu po tomto oznámení. Uplatnený nárok nemôže kupujúci meniť bez súhlasu predávajúceho.

Ak predávajúci neodstráni vady tovaru v primeranej dodatočnej lehote alebo ak oznámi pred jej uplynutím, že vady neodstráni, môže kupujúci odstúpiť od zmluvy alebo požadovať primeranú zľavu z kúpnej ceny.

Popri nárokoch ustanovených vyššie má kupujúci nárok na náhradu škody, ako aj na zmluvnú pokutu, ak je dojednaná.

Odstúpenie od zmluvy o dielo

Od zmluvy možno odstúpiť iba v prípadoch, ktoré ustanovuje zmluva alebo tento alebo iný zákon. Odstúpením od zmluvy zmluva zaniká, keď v súlade s týmto zákonom prejav vôle oprávnenej strany odstúpiť od zmluvy je doručený druhej strane; po tejto dobe nemožno účinky odstúpenia od zmluvy odvolať alebo zmeniť bez súhlasu druhej strany.

V prípade odstúpenia od zmluvy o dielo platí ustanovenie § 441 Obchodného zákonníka, ktorý znie:

"(1) Kupujúci nemôže odstúpiť od zmluvy, ak vady včas neoznámil predávajúcemu.
  (2) Účinky odstúpenia od zmluvy nevzniknú alebo zaniknú, ak kupujúci nemôže vrátiť tovar v stave, v akom ho dostal.
  (3) Ustanovenie odseku 2 však neplatí,
   a) ak nemožnosť vrátenia tovaru v stave tam uvedenom nie je spôsobená konaním alebo opomenutím kupujúceho, alebo
   b) ak k zmene stavu tovaru došlo v dôsledku prehliadky riadne vykonanej za účelom zistenia vád tovaru.
  (4) Ustanovenie odseku 2 takisto neplatí, ak pred objavením vád kupujúci tovar alebo jeho časť predal alebo tovar úplne alebo sčasti spotreboval alebo ho pozmenil pri jeho obvyklom použití. V tomto prípade je povinný vrátiť nepredaný alebo nespotrebovaný tovar alebo pozmenený tovar a poskytnúť predávajúcemu náhradu do výšky, v ktorej mal z uvedeného použitia tovaru prospech."

V prípade odstúpenia od zmluvy je potrebné najskôr vytknúť vady diela a až následne od zmluvy odstúpiť.

Odstúpením od zmluvy zanikajú všetky práva a povinnosti strán zo zmluvy. Strana, ktorej pred odstúpením od zmluvy poskytla plnenie druhá strana, toto plnenie vráti; pri peňažnom záväzku spolu s úrokmi vo výške dojednanej v zmluve pre tento prípad, inak ustanovenej podľa § 502. Ak vracia plnenie strana, ktorá odstúpila od zmluvy, má nárok na úhradu nákladov s tým spojených.

Záverom

Na základe vyššie uvedených ustanovení Obchodného zákonníka, ktoré upravujú Váš právny vzťah so zhotoviteľom, odporúčam písomne zaslať zhotoviteľovi výzvu na dokončenie diela, v ktorej uvediete vady diela spočívajúce v nedokončení diela v súlade s dohodou, zároveň poskytnete zhotoviteľovi primeranú lehotu na dokončenie diela.

V prípade, že v tejto lehote nebude dielo zo strany zhotoviteľ dokončené, odporúčam písomne zaslať zhotoviteľovi diela odstúpenie od zmluvy, v ktorom popíšete celú situáciu a zároveň budete žiadať vrátenie poskytnutej zálohy v stanovenej lehote. Ak Vám v tejto lehote poskytnutú zálohu nevráti, tak máte právo obrátiť sa so svojim nárokom na súd.