Dobrý deň,
nenastúpením do nového zamestnania, Vám pracovný pomer nevznikol. Aj keď ste podpísali pracovnú zmluvu.
Zákonník práce vo svojich ustanoveniach počíta s takouto situáciou, že aj keď zamestnanec podpíše pracovnú zmluvu ale nakoniec do práce nenastúpi. Preto sa rozlišuje medzi založením pracovného pomeru a vznikom pracovného pomeru. Založenie pracovného pomeru nastáva podpisom pracovnej zmluvy a vznik pracovného pomeru je samotným nástupom do zamestnania. A teda Vaším nenasúpením do práce, Váš pracovný pomer nevznikol.
Podľa § 42 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ak tento zákon neustanovuje inak. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi."
Podľa § 46 Zákonníka práce, "Pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce."
Výpoveď preto nemusíte podávať. U nového zamestnávateľa Vašu pracovnú zmluvu len skartujú.
Ak by ste predsalen chceli urobiť nejaký písomný úkon, smerujúci k tomuto ukončeniu, môžete napísať odstúpenie od pracovnej zmluvy podľa § 19 ods. 1 Zákonníka práce. Napíšete jednoduchú písomnosť s názvom Odstúpenie od pracovnej zmluvy a tú doporučene odošlete na adresu zamestnávateľa (kde ste mali nastúpiť).
Podľa § 19 ods. 1 Zákonníka práce, "Účastník, ktorý konal v omyle, ktorý druhému účastníkovi musel byť známy, má právo od zmluvy odstúpiť, ak sa omyl týka takej okolnosti, že by bez neho k zmluve nedošlo."
Ćo sa týka prideleného čísla IČO, je potrebné sa informovať v NBS o postupe jeho zrušenia.