Máte
otázku?

Odporúčanie o zverení dieťeťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Odporúčanie o zverení dieťeťa

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Moja sestra a švagor sa chystajú na rozvod. Sestra si vzala ich spoločné dieťa k našej matke a nesúhlasí so stretnutím otca a dieťaťa. Švagor, ktorý je otcom dieťaťa, má evidentný záujem o starostlivosť oňho. Je finančne zabezpečený a citovo sa veľmi viaže k dieťaťu. To isté platí aj naopak, dieťa sa tiež veľmi viaže k nemu, aj keď má len dva roky. Švagor ma teraz žiada o podpísanie "čestného prehlásenia", v ktorom by som potvrdila, že je schopný sa o dieťa starať. Toto by potom mal použiť pri predbežnom opatrení týkajúcom sa styku s dieťaťom. Pre mňa však pojem "čestné prehlásenie" znamená záruku za niekoho alebo niečo v určitej veci. Ak by som sa v tejto veci zaručila za švagra - konkrétne, že sa postará o dieťa - a z akéhokoľvek dôvodu by nebol schopný to urobiť napríklad podľa predstáv kolíznej opatrovníčky - je zamestnaný na plný úväzok - strácam kontrolu nad následkami. Mám teda niečo takéto podpísať, alebo by som to mala preformulovať na "odporúčanie o zverení"? Veľmi ma trápi možnosť, že by som sa mohla dostať do situácie, keď by nastal nejaký problém so starostlivosťou a ja by som bola tá, kto podpísal prehlásenie, že všetko bude fungovať, a nakoniec to nefunguje. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odporúčanie o zverení dieťeťa

Dobrý deň, v takomto prípade Vám odporúčam podobné prehlásenie alebo odporúčanie vôbec nepodpisovať. Doteraz som sa v rámci súdneho konania nestretol s prípadom, kedy by švagrina alebo švagor čestným prehlásením "odporúčal" alebo dokazoval, že je jeden z rodičov schopný poskytnúť adekvátnu starostlivosť pre maloleté dieťa. Súd má zo zákona povinnosť zisťovať výchovné prostredie u oboch rodičov a zisťovať ich predpoklady pre poskytnutie starostlivosti o maloletého. Zisťuje to najmä prostredníctvom kolízneho opatrovníka a šetrenia pomerov u oboch rodičov. Ak sú pravdivé tvrdenia, ktoré ste opísali vo svojej otázke, tak tie sa v rámci súdneho konania preukážu aj bez toho, aby ste podpisovali akékoľvek čestné prehlásenie o jeho schopnosti postarať sa o maloletého. V prípade nutnosti bude pre súdne konanie vhodnejšie, ak Vás na pojednávanie predvolajú a vypoviete ako svedok.

Trápi vás "Odporúčanie o zverení dieťeťa" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Odporúčanie o zverení dieťeťa (Rodinné právo)

Dobrý deň, veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Na doplnenie uvádzam, že otčovi dieťaťa je daný dokument potrebný len na získanie predbežného povolenia na stretávanie s dieťaťom. Jeho právnička mu takto poradila, poukázala na to, že ak bude mať toto odporúčanie od rodinných príslušníkov, je väčšia pravdepodobnosť kladného vybavenia jeho požiadavky. Toto však platí len do doby, kedy prebehnú súdne konanie a kolízne opatrovanie, po tých je už toto odporúčanie menej relevantné. Situácia naberá na komplikovanosti, pretože - ako som spomínal - sestra odišla k matke a obidve odmietajú povoliť stretnutie otca s dieťaťom. Ja s nimi nebývam. Odporúčate mi teda toto odporúčanie nepodpisovať? V ňom konštatujem, že otec je schopný starostlivosti a vydávam ho iba pre potreby predbežného opatrovania, nie súdneho rozvodového konania. Ešte mám jednu doplňujúcu otázku: Má matka matky dieťaťa (svokra otca dieťaťa) právo nepovoliť menovanému prístup k dieťaťu? Dom, kde žijú, patrí svokre. Aké práva teda má v tomto prípade svokra? Podľa môjho názoru by sa vôbec nemala do tejto záležitosti miešať... Ďakujem za Vašu radu a váš čas.

Odpoveď: Odporúčanie o zverení dieťeťa

(odpoveď odoslaná: 27.10.2016)

Dobrý deň, ako som uviedol v predošlej odpovedi. Doporučenie podpísať môžete, avšak záleží iba na súde akým spôsobom posúdi tento listinný dôkaz. V prípade, že mu úplne zakazujú styk s maloletým dieťaťom a na strane otca neexistuje žiadna prekážka, ktorá by znemožňovala jeho styk s dieťaťom (nevedie riadny život, požíva alkohol...) súd by mal vydať neodkladné opatrenie. Čo sa týka konania starej mamy maloletého dieťaťa, ani ona, ani matka maloletého dieťaťa nemajú právo na to, aby úplne zakazovali styk otca s dieťaťom. Zákaz styku otca s dieťaťom môže nariadiť iba súd, ak je potrebné pre záujmy maloletého jeho styk s otcom zakázať. Súdy v týchto konaniach vždy berú ohľad na najlepší záujem maloletých detí a stretávanie a udržiavanie kontaktu s oboma rodičmi je v najlepšom záujme maloletého.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Odporúčanie o zverení dieťeťa" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.