Odmietnutie dedenia po prijatí daru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Odmietnutie dedenia po prijatí daru

Dobrý deň, rád by som sa opýtal na otázku týkajúcu sa dedičského konania. Je možné počas života rodiča prijať niečo ako dar (napríklad nehnuteľnosť), a zároveň mať po jeho smrti možnosť odmietnuť dedičstvo (dlhy/záväzky), ale ponechať si danú nehnuteľnosť? Alebo, ak raz prijmem dar, som povinný následne prijať aj dedičstvo vrátane prípadných záväzkov? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Odmietnutie dedenia po prijatí daru

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že je vecou dohody Vás a rodičov, či Vám darujú nejakú nehnuteľnosť na základe darovacej zmluvy.
V prípade, že by došlo k úmrtiu rodiča/rodičov, nie je Vašou právnou povinnosťou dedičstvo prijať, toto môžete odmietnúť, ale len v celom rozsahu, teda aktíva aj pasíva/. V prípade, že by ste dedičstvo odmietli, hľadí sa na Vás v zmysle práva ako keby ste sa úmrtia rodičov ani nedožili. Nik od Vás následne nemôže nič vymáhať.

Druhou možnosťou je vzdať sa dedičstva v prospech druhých dedičov, tu je však podmienkou, že títo dedičia dedičstvo prijmú a to s tým, že Vám vyplatia peňažnú náhradu alebo vzdanie sa dedičstva z Vašej strany bude bezodplatné. Ak by ste nededili v tomto prípade žiadne aktíva, ani v tomto prípade od Vás nik nemôže nič vymáhať. Dedič totiž zodpovedá  za poručiteľove dlhy len v rozsahu zdedeného majetku po odpočte primeraných nákladov spojených s pohrebom.

Zjednodušene povedané : samotné prijatie daru - nehnuteľnosti Vás nezaväzuje, aby ste v budúcnosti nemohli dedičstvo odmietnúť alebo sa dedičstva vzdať.