Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že ak je Vaša dcéra dedičom po starej matke spolu s jej tetou /zrejme Vašou sestrou/ môže sa nechať v dedičskom konaní zastupovať pre ňu dôveryhodnou osobou prípadne aj advokátom, čím by boli zabezpečené všetky jej práva, ktoré pre ňu ako dediča vyplývajú z ust. Obč. zákonníka.
Ak predmetom dedenia je okrem nehnuteľnosti aj dlhy poručiteľa, tu uvádzame, že dedič v zmysle ust. Obč. zákonníka zodpovedá za dlhy poručiteľa do výšky hodnoty zdedeného majetku po odpočte primeraných nákladov spojených s pohrebom.
Vaša dcéra sa môpže vzdať podielu na dedičstve priamo v dedič. konaní, s tým, že jej ako ustupujúcemu dedičovi druhý dedič - teta vyplatí peniaze za podiel na byte. Uvádzame, že to nie je odškodné, ale reálna suma za podiel na byte. V dedič. uznesení má byť aj uvedená doba, do akej má byť uvedená suma vyplatená, nie však napr o 5 rokov, teda neodporúčame dohodu v tom, že ak byt sa v budúcnosti predá, tak jej vyplatí peniaze, lebo byt sa nemusí v budúcnosti vôbec predať.
Nepoznáme okolnosti a sitáciu v uvedenej veci, ale skôr by som odporúčam podiel na dedičstve prijať a následne sa byt prípadne predá, prípadne podiel na byte odkúpi druhý dedič.
Odporúčam pre dedičské konanie nechať sa zastupovať advokátom.