Odmietla zmenu trvalého pobytu a stále nám doručujú jej poštu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Odmietla zmenu trvalého pobytu a stále nám doručujú jej poštu?

Pred dvoma rokmi som sa zoznámila s rozvedeným mužom. Jeho bývalá manželka dlhšiu dobu odmietala zmeniť trvalé bydlisko, no napokon súhlasila. Podotýkam, že všetko už mali súdne vyriešené. Napriek tomu nám stále prichádza pošta na jej meno. Opakovane sme ju žiadali, aby prehlasila svoju adresu. Žije v rovnakej dedine a doručovatelia ju veľmi dobre poznajú. I napriek tomu nám stále doručujú jej zásielky, vrátane tých s doručenkou. Je našou povinnosťou preposielať túto poštu?

Odpoveď: Odmietla zmenu trvalého pobytu a stále nám doručujú jej poštu?

Dobrý deň, zmena trvalého pobytu automaticky neznamená aj zmenu doručovania pošty. Spoločnosti a orgány, ktoré Vám doteraz jej poštu zasielajú na Vašu adresu neboli z jej strany upovedomené o zmene adresy na doručovanie. Vzhľadom na to, že túto zmenu sama nechce vykonať, môžete spoločnosti a orgány, ktoré jej zasielajú poštu o zmene adresy upovedomiť aj Vy (najlepšie písomne, aby ste mali dôkaz, že ste im oznámenie zasielali). Prípadne môžete doporučené zásielky nepreberať od poštárky (najmä ak aj ona sama dobre vie, že sa už odsťahovala) a táto pošta sa po uplynutí odbernej lehoty na pošte vráti odosielateľovi. Vám zo žiadneho zákona nevyplýva povinnosť odovzdávať jej doručenú poštu, prípadne ju opatrovať. Aj napriek tomu, by som však z opatrnosti predmetnú poštu bývalej manželke Vášho partnera odovzdal. Pri prípadnom vzniku škody z dôvodu nedoručenia nejakej dôležitej pošty, by ste z toho mohli mať problémy.