Odkúpenie pozemku od dediča z USA

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Odkúpenie pozemku od dediča z USA

Dobrý deň, vlastníme pozemok, ktorého jednu časť vlastnia moji svokrovci a druhú časť vlastní majiteľka z USA. Táto časť pozemku je v správe SPF. Po zosnulej majiteľke je dedička, ktorá žije v Amerike a som s ňou v kontakte. Chcel by som sa opýtať, či je možné od nej túto časť pozemku odkúpiť, aj keď je v správe SPF? Svokrovci odkúpili nehnuteľnosť od zosnulej už v roku 2005 a druhú časť z nedopatrenia nezapísali do zmluvy, hoci ju riadne využívajú od roku 2005. Mohli by ste mi prosím poradiť, ako sa dostať k zvyšnému pozemku, keď je v správe SPF? Dedička po zosnulej je ochotná nám tento pozemok predať. Ako by som mal postupovať ďalej? Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Odkúpenie pozemku od dediča z USA

Dobrý deň,
od dedičky žijúcej v USA pozemok odkúpiť za tohto právneho stavu nemôžete, lebo z otázky vyplýva, že pozemok nebol predmetom dedenia a je v správe SPF.

Odporúčam vo veci, aby dedička žijúca v USA Vám dala splnomocnenie podanie návrhu v zmysle ust. 211 Civilného mimosporového poriadku a na jej zastupovanie v dedičskom konaní :

"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná."

Po skončení dedičského konania budete môcť pozemok resp. podiel na ňom od dedičky odkúpiť na základe kúpnej zmluvy.

Odporúčam na vyporiadanie nehnuteľnosti kontaktovať advokáta.