Ústna dohoda o užívaní záhrady

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice

Otázka: Ústna dohoda o užívaní záhrady

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Už vopred ďakujem. Po smrti otca sme na naliehanie mamy dali celý majetok na brata. Sme traja súrodenci - segra, brat a ja. Náš spoločný súhlas bol avšak podmienený tým, že hlavne záhradu budem môcť užívať a navštevovať, kedy budem chcieť. Problém je v tom, že to bola ústna dohoda a nezachytili sme ju na papier. Teraz to ľutujeme. Brat si priviedol priateľku, ktorá robí všetko pre to, aby sme tam nechodili. Dokonca plánujú túto záhradu predať. Čo mám robiť? Brat nás vlastne oklamal a ja tú záhradu chcem a používam ju aj so sestrou. Veľmi pekne vám vopred ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Ústna dohoda o užívaní záhrady

Dobrý deň,

vo Vašom prípade pôjde zrejme o tzv. vecné bremeno , ktoré podľa § 151o ods.1 vzniká písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.

Z Vašej otázky mi nie je zrejmé, či pri prejednaní dedičstva bolo obsahom dohody dedičov aj Vaše právo užívať nehnuteľnosť (teda, či bolo zriadenie vecného bremena uvedené napr. v dohode dedičov). Ak nebolo počas dedičského konania dohodnuté, že budete môcť užívať nehnuteľnosť a išlo len o Vašu ústnu dohodu mimo konania, potom podľa toho, čo  uvádzate, nebudete môcť nehnuteľnosť užívať.