Ústna dohoda o užívaní záhrady


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ústna dohoda o užívaní záhrady

Dobry deň,chcela by som poprosiť o radu,uz vopred ďakujem.Po smrti otca sme všetok majetok aj na naliehanie mamy dali na brata,sme traja súrodenci,sestra a hlavne ja som súhlasila ale s tym,ze hlavne záhradu budem môcť užívať a chodiť na ňu kedy budem chcieť. problem je v tom,ze to bola ústna dohoda,nedali sme to na papier,a teraz to ľutujeme,brat si priviedol priateľku,ktora robí všetko pre to, aby sme tam nechodili a dokonca chcú tu záhradu predat,co mám robiť,lebo vlastne nás brať oklamal a ja tu záhradu chcem a používam ju aj so sestrou,velmi pekne vam vopred ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Ústna dohoda o užívaní záhrady

Dobrý deň,

vo Vašom prípade pôjde zrejme o tzv. vecné bremeno , ktoré podľa § 151o ods.1 vzniká písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.

 

Z Vašej otázky mi nie je zrejmé, či pri prejednaní dedičstva bolo obsahom dohody dedičov aj Vaše právo užívať nehnuteľnosť (teda, či bolo zriadenie vecného bremena uvedené napr. v dohode dedičov). Ak nebolo počas dedičského konania dohodnuté, že budete môcť užívať nehnuteľnosť a išlo len o Vašu ústnu dohodu mimo konania, potom podľa toho, čo  uvádzate, nebudete môcť nehnuteľnosť užívať.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ústna dohoda o užívaní záhrady (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Oproti nášmu domu býva môj strýko, pozemky sú spojené ornou pôdou, ktorú ma môj strýko údajne v užívaní, ale platíme si dane pekne aj na obecnom úrade každý za svoju časť, na ktorej pestuje. Táto poda ma zhruba 11 majiteľov. Svoj podiel na nej ma aj môj strýko. Moja otázka znie, či by sa dalo vybaviť aj mne, aby som mala na papieri užívanie tej časti, za ktorú platíme dane. Takéto užívanie napoli si dohodli ešte s mojim nebohý otcom, ale je to len ústna dohoda. Ďakujem.

Odpoveď: Ústna dohoda o užívaní záhrady

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.07.2020)

Dobrý deň,
podieloví spoluvlastníci sa môžu na užívaní spoločnej veci dohodnúť písomne, ústne, ale aj konkludentne (keď každý rešpektuje určitý spôsob užívania nehnuteľnosti tým druhým spoluvlastníkom). Ak teda už roky užívate pozemok určitým spôsobom, z pohľadu práva ide tiež o dohodu o užívaní, hoci by sa to ťažšie preukazovalo v prípadnom súdnom konaní.

Vo Vašom prípade vidím problém v tom, že nehnuteľnosť vlastnícky patrí 11 ľuďom. Všetci títo 11 ľudia by museli uzatvoriť dohodu o tom, že polku pozemku budete užívať Vy a druhú polku Váš strýko. Dohoda iba medzi Vami nerieši právne vzťahy k ostatným podielovým spoluvlastníkom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku