Vyplatenie súrodencov z predajnej nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vyplatenie súrodencov z predajnej nehnuteľnosti

Dobrý deň, Chcel by som sa spýtať, či mám nárok na nejakú čiastku z predaja nehnuteľnosti, ak rodičia predali dom, v ktorom som mal trvalý pobyt. Konkrétne ide o rodičovský dom. Nie som ani ja, ani jeden zo súrodencov dedičom.

Odpoveď: Vyplatenie súrodencov z predajnej nehnuteľnosti

Dobrý deň, ak boli rodičia výlučnými vlastníkmi rodinného domu a tento predali, Vy nemáte nárok na vyplatenie podielu na dome len z dôvodu, že ste tam mali nahlásený trvalý pobyt. Otázka trvalého pobytu má len evidenčný charakter a nezakladá vlastnícke právo k nehnuteľnosti.

Nevieme z akého dôvodu v otázke uvádzate, že Vy a ani Vaši súrodenci nie ste dedičmi. Usudzujeme, že ste len cheli uviesť, že rodičia žijú. Status alebo právne postavenie dediča nadobudnete len v prípade úmrtia rodiča.