Máte
otázku?

Obídenie predkupného práva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Obídenie predkupného práva

Dobrý deň, mám záujem využiť predkupné právo a odkúpiť spoluvlastnícky podiel od druhého spoluvlastníka. Ten mi ho však neponúkol a chce odpredať svoj podiel tretej osobe. Konkrétne to chce urobiť takým spôsobom, že s touto treťou osobou uzavrel zmluvu o budúcej zmluve, podľa ktorej po rozdelení pozemku tento odpredá. Z toho dôvodu, že sa ma snaží obísť s predkupným právom, som podal žalobu na súd o rozdelenie spoločného pozemku. Ak na súde preukážem, že žalobca nemá záujem užívať novovzniknutú nehnuteľnosť, ale má ju obratom predať tretej osobe, akú mám šancu v súdnom spore, že súd spoločnú parcelu nerozdelí, prípadne že jeho podiel prisúdi mne? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Obídenie predkupného práva

Dobrý deň, spoluvlastník má právo podať na súd návrh na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd ako prvé rieši otázku deliteľnosti pozemku. Pokiaľ je deľba reálny možná, tak súd pozemok rozdelí. Pokiaľ by však pozemok nebol deliteľný, potom by súd rozhodoval o tom, komu zo spoluvlastníkov podiel toho druhého prisúdi v súdnom konaní. Je pre vás teda najdôležitejšie dokázať, že pozemok nie je deliteľný. Ak sa Vám to nepodarí, druhý spoluvlastník môže svoj už rozdelený podiel predať tretej osobe.

Trápi vás "Obídenie predkupného práva" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Obídenie predkupného práva (Občianske právo)

Dobrý deň, v rámci pozemkového spoločenstva bolo pred približne 3 až 5 rokmi porušené predkupné právo. Bol predaný les nie spoluvlastníkovi, ale úplne cudzej osobe. Chcel by som vedieť, do koľkých rokov môžem žiadať o vrátenie majetku. Som nový predseda urbariátu. Ďakujem, prajem pekný deň.

Odpoveď: Obídenie predkupného práva

(odpoveď odoslaná: 28.02.2025)

Dobrý deň, najskôr je potrebné dôkladne posúdiť uvedenú situáciu krok po kroku podľa aktuálne platnej právnej úpravy v Slovenskej republike a Vedomostí týkajúcich sa predkupného práva a lehoty na jeho uplatnenie:

Krok 1: Určenie právnej situácie
Nejedná sa iba o všeobecné predkupné právo podľa Občianskeho zákonníka (§ 140 OZ), ale aj o konkrétne pravidlá, ktoré vyplývajú z osobitných ustanovení zákona č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách v platnom znení (ak ide o urbariát).

Krok 2: Predkupné právo spoluvlastníkov
Spoluvlastník podielu spoločnej nehnuteľnosti má zo zákona predkupné právo k podielom, ktoré iný spoluvlastník zamýšľa previesť (predať, darovať). Ak bolo také právo porušené a nebol dodržaný stanovený postup, môže sa spoluvlastník domáhať svojich práv.

Krok 3: Lehota na uplatnenie predkupného práva
Podľa § 140 Občianskeho zákonníka v prípadoch porušenia predkupného práva platí, že oprávnený spoluvlastník sa môže domáhať svojho práva na súde do troch rokov odo dňa porušenia jeho predkupného práva (subjektívna trojročná lehota).

Podstatná je teda najmä doba od porušenia Vášho predkupného práva (odo dňa, keď bol pozemok prevedený na tretiu osobu bez rešpektovania Vášho predkupného práva). Ak už uplynuli od tohto dátumu viac ako tri roky, Vaše právo domáhať sa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti (čiže spätného odkúpenia) súdnou cestou je spravidla premlčané.

Ak táto trojročná lehota ešte neuplynula, môžete podať žalobu na súd a domáhať sa „nadobudnutia veci“ (podielu na nehnuteľnosti) za rovnakých podmienok, za akých nadobudla podiel tretia osoba, teda za rovnakú kúpnu cenu a rovnakých podmienok prevodu.

Krok 4: Preverenie skutkového stavu a dátumu porušenia výlučne podľa spisovej dokumentácie
Dátum prevodu zistíte zo záznamov katastra nehnuteľností (výpisu z listu vlastníctva). Tento dátum je rozhodujúci pre výpočet vyššie uvedenej trojročnej lehoty.

Konečný záver v konkrétnej situácii:
- Ak ešte neuplynula lehota 3 rokov odo dňa porušenia predkupného práva: môžete podať žalobu a žiadať vrátenie (nadobudnutie) predmetnej nehnuteľnosti (lesného pozemku).
- Ak už lehota 3 rokov uplynula: Vaše právo je pravdepodobne premlčané, a teda nebudete môcť úspešne vyžadovať spätné odkúpenie.

Odporúčam bezodkladne dôkladne skontrolovať dátum porušenia predkupného práva (najlepšie z údajov na katastri nehnuteľností). Ak by ste zistili, že ste ešte v uvedenej lehote, konajte čo najskôr vo forme podania žaloby na príslušný súd. Ak ste už túto lehotu zmeškali, možnosť vymáhať svoje právo sa tým žiaľ pravdepodobne stratila.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Obídenie predkupného práva (Občianske právo)

Dobrý deň, v máji a júni 2024 môj manžel získal darovacou zmluvou podiely na pozemku od šiestich ľudí. Dokopy bolo na pozemku sedem spolupodielnikov. Všetkých siedmich sme oslovili so žiadosťou o výmenu alebo predaj a všetci súhlasili. Napokon sme pripravili darovaciu zmluvu, ktorú podpísalo len šesť z nich. Teraz, koncom novembra 2024, posledný (siedmy) spolupodielnik napadol darovaciu zmluvu s tým, že mal predkupné právo, a podal na môjho manžela žalobu na súd. Keďže nemáme nijaký písomný dôkaz, že sme sa s ním dohodli a on neskôr zmenil názor, zaujíma nás, či sa môžeme nejako brániť. Sme z tejto situácie zúfalí. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Obídenie predkupného práva

(odpoveď odoslaná: 21.01.2025)

Dobrý deň,

predkupné právo podielového spoluvlastníka sa vzťahuje aj na darovanie podielu na nehnuteľnosti podľa slovenskej právnej úpravy. Spoluvlastník, ktorý namieta porušenie svojho predkupného práva, má právo podať žalobu na relatívnu neplatnosť zmluvy alebo ponúknuť nehnuteľnosti za rovnakých podmienok. Situácia, ktorú popisujete, sa týka toho, že siedmy spoluvlastník tvrdí, že nebola ponúknutá možnosť uplatniť toto právo. Obrana môže spočívať v preukázaní, že spoluvlastník bol skutočne informovaný o darovaní a mal možnosť vyjadriť súhlas alebo nesúhlas. Ak to nemáte písomne, je to problém. 

Neviem, čo žaloval, lebo možností je viac, ale skôr to vidím na zrušenie zmluvy. 

Odporúčam konzultovať celý prípad so skúseným advokátom, ktorý môže pomôcť pri posúdení všetkých aspektov a ďalšom konaní pred súdom. 


Podotázka: Obídenie predkupného práva (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o radu. Náhodne som zistil, že bolo porušené moje predkupné právo, ako aj predkupné právo mojich dvoch sesterníc, jednou nemenovanou spoločnosťou s ručením obmedzeným, ktorá sa zaoberá poľnohospodárskou výrobou. Na základe informácií dostupných na Vašej webovej stránke som sa rozhodol v zákonnej lehote požiadať uvedenú spoločnosť, aby mi (so súhlasom ostatných) ponúkla nadobudnutý podiel za rovnakých podmienok. Avšak ešte pred podaním som si všimol, že na listine vlastníctva je uvedený titul nadobudnutia ako darovacia zmluva. Nemám právne vzdelanie ani skúsenosti s podobnými záležitosťami, len uvažujem nad tým, prečo tam je uvedená darovacia zmluva. Zaujíma ma, či to nebolo obísť, aby sa to nedalo napadnúť. Teraz neviem, či môj pôvodný zámer – požiadať ich o ponúknutie podielu mne – bude v tomto prípade postačujúci. Ďakujem.

Odpoveď: Obídenie predkupného práva

(odpoveď odoslaná: 09.01.2020)

Dobrý deň. V aplikačnej praxi slovenských súdov sa ustanovenie § 140 Občianskeho zákonníka, upravujúce predkupné právo podielových spoluvlastníkov, vykladá tak, že sa uplatňuje aj pri prevode spoluvlastníckeho podielu na základe darovacej zmluvy. Vzhľadom na uvedené som toho názoru, že si môžete uplatniť nároky vyplývajúce z porušenia predkupného práva, aj keď bol prevod realizovaný na základe darovacej zmluvy.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Obídenie predkupného práva" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.