Obídenie predkupného práva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Obídenie predkupného práva

Dobrý deň, mám záujem využiť predkupné právo a odkúpiť spoluvlastnícky podiel od druhého spoluvlastníka. Ten mi ho však neponúkol a chce odpredať svoj podiel tretej osobe. Konkrétne to chce urobiť takým spôsobom, že s touto treťou osobou uzavrel zmluvu o budúcej zmluve, podľa ktorej po rozdelení pozemku tento odpredá. Z toho dôvodu, že sa ma snaží obísť s predkupným právom, som podal žalobu na súd o rozdelenie spoločného pozemku. Ak na súde preukážem, že žalobca nemá záujem užívať novovzniknutú nehnuteľnosť, ale má ju obratom predať tretej osobe, akú mám šancu v súdnom spore, že súd spoločnú parcelu nerozdelí, prípadne že jeho podiel prisúdi mne? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Obídenie predkupného práva

Dobrý deň, spoluvlastník má právo podať na súd návrh na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd ako prvé rieši otázku deliteľnosti pozemku. Pokiaľ je deľba reálny možná, tak súd pozemok rozdelí. Pokiaľ by však pozemok nebol deliteľný, potom by súd rozhodoval o tom, komu zo spoluvlastníkov podiel toho druhého prisúdi v súdnom konaní. Je pre vás teda najdôležitejšie dokázať, že pozemok nie je deliteľný. Ak sa Vám to nepodarí, druhý spoluvlastník môže svoj už rozdelený podiel predať tretej osobe.