Máte
otázku?

Dedičské konanie a ďalší postup


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Dedičské konanie a ďalší postup

V januári 2017 mi zomrela matka. Bola ťažko chorá a preto bola umiestnená v platenom DSS. Aby nikoho nezaťažovala platením DSS, predala v roku 2016 svoj byt a po vzájomnej ústnej dohode peniaze za byt išli na účet sestry s tým, že bude platiť DSS a v prípade úmrtia pohreb a kar, s tým, že v prípade úmrtia matky sa peniaze rozdelia medzi nás dve. Lenže sestra teraz povedala, že peniaze sú na jej účte a nedá mi nič. (Údajne to nepôjde ani do dedičského konania, nakoľko byt bol predaný ešte pred smrťou matky, a nikoho by nenapadlo, že sa sestra takto zachová). Čo mám robiť? Môže notárka pri dedičskom konaní rozhodnúť, aby mi peniaze vyplatila? Alebo sa budem musieť súdiť s vlastnou sestrou? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

Dobrý deň, v dedičskom konaní sa prejednáva iba majetok a dlhy poručiteľa, ktoré vlastnil v okamihu svojej smrti. Vzhľadom na to, že Vaša mama predala dom počas života a peniaze previedla na účet svojej dcéry, v dedičskom konaní nebude čo prejednávať (ak nevlastnila ďalší majetok). Dedičské konanie bude v tomto prípade s vysokou pravdepodobnosťou zastavené z dôvodu, že poručiteľ nemal žiadny majetok. Peniaze by ste od Vašej sestry mohli vymáhať prostredníctvom súdu, ale úspech v konaní budete mať iba vtedy, ak sa Vám dokáže preukázať dohodu medzi vami a vašou mamou. Ak sa Vám totiž túto dohodu nedokáže preukázať, môže sa Vaša sestra v súdnom konaní brániť, že sa matka rozhodla svoje peniaze darovať jej a tým Vás vylúčila z dedičstva. Vo Váš prospech by mohli byť napr. kúpna zmluva, kde je uvedené číslo účtu Vašej sestry, výpisy z banky, z ktorých bude zrejmé, že pravidelne Vaša sestra platila za DSS a pod. Dôkazy, ktoré nepriamo potvrdzujú Vaše tvrdenia o dohode medzi vami a vašou mamou.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Dedičské konanie a ďalší postup (Dedičské právo)

Dobrý deň,
ako je to s dedením ak:
- som jedináčik a zomrel mi otec,
- otec bol ženatý s mamou, s ktorou ale spolu už vyše 10 rokov nežili
- dom, v ktorom predtým spolu žili nadobudli už síce v manželstve, ale otec ho zdedil po jeho starých rodičoch, no mama nejavila žiaden záujem o platenie nákladov za dom.
Bude mama jediný dedič ? Simona

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.11.2021)

Dobrý deň,
na Vami položenú otázku uvádzame, že pre prípad dedenia v tomto prípade platí § 473 Obč. zákonníka :

"(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."
 
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že dedičom po Vašom otcovi budete Vy a Vaša matka ako jeho manželka. To, že rodičia spolu nežili v spoločnej domácnosti nemá vplyv na dedičské konanie. Dom nadobudnutý Vašim otcom dedením bude rovnako predmetom dedenia po otcovi, kde zákonný podiel Vás a Vašej matky bude 1/2 k celku. Dohoda dedičov je však vždy možná a to napr. tá, že dom nadobudnete Vy v celosti a matke vyplatíte dohodnutú sumu v € v súčasne dohodnutej lehote.
Otázkou je tiež, či Váš otec nespísal závet, kde by mohol dom napr. odkázať Vám ako svojej dcére. Matka ako jeho manželka, aj keď spolu nežili, by v tomto prípade nemala nárok na podiel na dome a to z dôvodu, že dom nepatril do BSM a Vaša matka nie je neopomenuteľným dedičom.
 
 
 

JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedičské konanie a ďalší postup" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku