Máte
otázku?

Dedičské konanie a ďalší postup


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedičské konanie a ďalší postup

V januári 2017 mi zomrela matka. Bola ťažko chorá a preto bola umiestnená v platenom DSS. Aby nikoho nezaťažovala platením DSS, predala v roku 2016 svoj byt. Po vzájomnej ústnej dohode išli peniaze za byt na účet sestry. Účelom bolo, aby sestra pokryla náklady na DSS a v prípade úmrtia matky zabezpečila pohreb a kar. Po úmrtí sa mali peniaze rozdeliť medzi nás obe. Lenže sestra teraz tvrdí, že peniaze na jej účte sú jej a nechce mi ich vyplatiť. Tvrdí, že tieto peniaze sa ani nedostanú do dedičského konania, nakoľko byt bol predaný ešte pred smrťou matky. Nikoho by nenapadlo, že sa sestra takto zachová. Čo mám teraz robiť? Môže notárka pri dedičskom konaní rozhodnúť, že mi sestra peniaze vyplatí? Alebo sa budem musieť súdiť so svojou sestrou? Ďakujem vám pekne za radu.

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

Dobrý deň, v dedičskom konaní sa prejednáva iba majetok a dlhy poručiteľa, ktoré vlastnil v okamihu svojej smrti. Vzhľadom na to, že Vaša mama predala dom počas života a peniaze previedla na účet svojej dcéry, v dedičskom konaní nebude čo prejednávať (ak nevlastnila ďalší majetok). Dedičské konanie bude v tomto prípade s vysokou pravdepodobnosťou zastavené z dôvodu, že poručiteľ nemal žiadny majetok. Peniaze by ste od Vašej sestry mohli vymáhať prostredníctvom súdu, ale úspech v konaní budete mať iba vtedy, ak sa Vám dokáže preukázať dohodu medzi vami a vašou mamou. Ak sa Vám totiž túto dohodu nedokáže preukázať, môže sa Vaša sestra v súdnom konaní brániť, že sa matka rozhodla svoje peniaze darovať jej a tým Vás vylúčila z dedičstva. Vo Váš prospech by mohli byť napr. kúpna zmluva, kde je uvedené číslo účtu Vašej sestry, výpisy z banky, z ktorých bude zrejmé, že pravidelne Vaša sestra platila za DSS a pod. Dôkazy, ktoré nepriamo potvrdzujú Vaše tvrdenia o dohode medzi vami a vašou mamou.

Trápi vás "Dedičské konanie a ďalší postup" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedičské konanie a ďalší postup (Dedičské právo)

Dobrý deň, bratovi som požičala peniaze na dom, ktoré postupne splácal, avšak predčasne zomrel. Mal synov, ktorí oňho posledných 15 rokov neprejavovali záujem – nebola medzi nimi žiadna komunikácia, stretnutia ani pomoc, hoci bol ZŤP s cukrovkou. Teraz chcú dediť. Ako môžem získať späť zvyšok požičaných peňazí, ak existuje písomná komunikácia v telefóne aj svedkovia dlhu, a chcem ich vrátiť? Ako mám postupovať? Odporúčanie: 1. Zhromaždite všetky dôkazy o pôžičke – správy, zmluvy, potvrdenia, svedecké výpovede. 2. Ak je možné, zabezpečte čestné vyhlásenia od svedkov. 3. Uplatnite svoju pohľadávku v rámci dedičského konania u notára, ktorý má vec na starosti. Predložte všetky dôkazy. 4. Notár zváži dôkazy a rozhodne, či a v akej výške bude vaša pohľadávka uspokojená z dedičstva. 5. V prípade sporu je možné sa obrátiť na súd. Odporúča sa včas kontaktovať notára a prípadne sa poradiť s advokátom, ktorý vám môže pomôcť s presným postupom a pripravením podkladov. Veľa šťastia pri riešení vašej situácie.

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

(odpoveď odoslaná: 24.06.2025)

Dobrý deň,
v takomto prípade je potrebné uplatňovať si nárok voči dedičom. Ak ide o pôžičku, tak je dôležité ako bola dohododnutá splatnosť pôžičky. Odo dňa splatnosti totiž plynie trojročná premlčacia doba a ak táto uplynie, tak potom po vznesení námietky premlčiania bude nemožné súdnou cestou dlh vymôcť. Odporúčam Vám preto synov poručiteľa ako dedičov vyzvať na úhradu dlhu, inak že bude podaná žaloba na súd. Dedičské konanie nemá totiž vpylv na plynutie premlčacej doby.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedičské konanie a ďalší postup (Dedičské právo)

Dobrý deň, ak sa dedičia pri dedičskom konaní nedohodnú, postupuje notár automaticky vec na súd na ďalšie dokazovanie. Ďakujem.

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

(odpoveď odoslaná: 12.05.2025)

Dobrý deň, vo vami uvedenom prípade platia ust. Občianskeho zákonníka :

"§ 482 (1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou. (2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli. § 483 Ak nedôjde k dohode, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané."

Vidíme z položenej otázky, že píšete zo zahraničia a teda ak sa dedičského konania nechcete alebo nemôžete zúčastniť, potom riešením je nechať sa zastupovať na základe písomného splnomocnenia. Tu upozorňujem, že je potrebné dať pozor na text splnomocnenia s tým, aby v tomto bolo výslovne uvedené, že žiadate o rozhodnutie podľa dedičských podielov. Ide o to, aby ste vylúčili možnosť, že zástupca sa vzdal vášho podielu na dedičstve prípadne dedičstvo za vás odmietol a tak by ste nezdedili nič.


Podotázka: Dedičské konanie a ďalší postup (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám dvoch bratov. Prednedávnom zomrela naša mama, otec už nežije. Jeden z bratov žil s rodičmi v jednej domácnosti až do ich smrti. Nehnuteľnosť, auto a záhrada sú prepísané na tohto brata, hoci tieto majetky nadobudli naši rodičia. Takto sa rodičia rozhodli. Brat je bezdetný a nemá žiadne záväzky, ja s druhým bratom máme rodiny. Zároveň naša mama tomuto bratovi odovzdávala mesačný dôchodok, ktorý jej prinášal poštár v hotovosti. Brat povedal, že sa s nami nebude deliť, pretože je podľa neho všetko jeho. Chcem sa opýtať, či ešte máme šancu získať niečo ako dedičstvo po rodičoch. Ďakujem.

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

(odpoveď odoslaná: 07.05.2025)

Dobrý deň,

vo Vašej situácii je dôležité rozlíšiť, či majetok, ktorý bol prepísaný na brata, prešiel na neho ešte za života rodičov (napríklad darovacou zmluvou), alebo až po smrti rodičov (dedičstvom). Ak rodičia za života darovali nehnuteľnosť, auto a záhradu bratovi, tieto veci už nepatria do dedičstva, pretože už neboli vo vlastníctve Vašej mamy v čase jej smrti. V takom prípade by ste s bratom mohli uvažovať o možnosti započítania týchto darov na dedičský podiel obdarovaného brata za predpokladu, že dôjde k dedeniu. Nakoľko pokiaľ bude mať súd za to, že po matke zostal len nepatrný majetok, potom reálne dedičské konanie ani neprebehne, ale bude zastavené, nakoľko poručiteľ zanechal po sebe len majetok nepatrnej hodnoty. 

Čo sa týka dôchodku, ak Vaša mama odovzdávala bratovi svoj dôchodok dobrovoľne a neexistuje dôkaz, že by išlo o protiprávne konanie alebo zneužitie, je pravdepodobné, že sa to nebude považovať za súčasť dedičstva.

Odporúčam preveriť, aké zmluvy boli uzatvorené (darovacie, prípadne iné), a či v čase smrti Vašej mamy ešte niečo z majetku zostalo v jej vlastníctve. Ak áno, máte nárok na svoj dedičský podiel. Kontaktujte notára, ktorý vedie dedičské konanie a informujte sa u neho o výške zanechaného dedičstva. 


Trápi vás "Dedičské konanie a ďalší postup" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičské konanie a ďalší postup (Dedičské právo)

Dobrý deň, o nedlho bude pojednávanie u notára ohľadom dedičstva. Som PN a rada by som sa pojednávania zúčastnila online. Je takáto možnosť? Notárka tvrdí, že to nie je možné. Odročenie pojednávania nechcem. Ďakujem.

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

(odpoveď odoslaná: 18.03.2025)

Dobrý deň, pojednávanie vo veci dedenia formou online nie je právne možné, keďže to zákon ani neumožňuje a notár aj ak by mal technické prostriedky, nie je povinný tejto forme pojednávania vyhovieť.

Ak sa nemôžete dostaviť na dedičské konanie, odporúčam nájsť si zástupcu, pre Vás dôveryhodnú osobu, aby Vás v dedičskom konaní zastupovala. Najlepšie však bude ak Vás v konaní bude zastupovať advokát, ktorý bude chrániť výlučne Vaše záujmy a najlepšie z miesta, kde je vedené dedičské konanie.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Dedičské konanie a ďalší postup (Dedičské právo)

Dobrý deň, môžete mi, prosím, poradiť? Píšem tu prvýkrát a neviem, ako to funguje. Spolu s jedným známym máme spoločný traktor, ktorý je napísaný na neho. Pán zomrel a jeho manželka chce, aby sme ju vyplatili. Žiada veľkú sumu a nedá sa s ňou dohodnúť. Keď sa traktor kupoval, bol v dezolátnom stave. Investovali sme doň veľa peňazí a na všetko máme bločky. Čo v takom prípade máme robiť alebo ako ďalej postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

(odpoveď odoslaná: 27.12.2024)

Dobrý deň, vo veci Vami položenej otázky uvádzame, aby manželka poručiteľa mohla od Vás žiadať vyplatenie nejakej sumy, potom musí prebehnúť dedičské konanie, keďže majiteľom traktora je poručiteľ. V ptázke uvádzate, že ste spoločne s poručiteľom investovali do traktora, a teda môžete prishlásiť do dedičského konania svoju pohľadávku proti poručiteľovi vo výške nákaldov spojených s uvedenou investíciou.

Z tázky predpokladáme, že Vy sa chcete stať majiteĺom traktora a preto následne po skončení dedičského konania ak medzi Vami nedôjde k dohode, vec budete musieť postúpiť na súd.

Podstatné je to čo však chcete dosiahnúť a to či úhradu vynaložených nákladov alebo chcete sa stať majiteľom traktora.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedičské konanie a ďalší postup (Dedičské právo)

Dobrý deň, dočítal som sa, že obchodný podiel jedného z manželov sa dá vylúčiť z BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov), ale výnosy z neho stále spadajú do BSM v prípade úmrtia jedného z manželov. Je to pravda? Ako sa postupuje v prípade s.r.o., keď jeden z manželov vlastní s.r.o. počas spoločného manželstva a k vylúčeniu BSM na obchodný podiel došlo až 15 rokov po svadbe? Platí vylúčenie BSM na obchodný podiel aj retroaktívne?

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

(odpoveď odoslaná: 08.05.2024)

Dobrý deň. Obchodný podiel jedného z manželov sa dá vylúčiť z bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), ale výnosy z neho stále spadajú do BSM v prípade úmrtia jedného z manželov.

V prípade s.r.o., ak jeden z manželov mal založenú s.r.o. počas spoločného manželstva a k zúženiu BSM na obchodný podiel došlo až o 15 rokov po svadbe, zúženie BSM na obchodný podiel neplatí spätne (nie je možné niečo vylúčiť spätne ak už to raz patrilo do BSM). Čo je ale možné urobiť je to, ze sa dajú vylúčiť výnosy z s.r.o. do budúcna. 


Trápi vás "Dedičské konanie a ďalší postup" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičské konanie a ďalší postup (Dedičské právo)

Dobrý večer, chcel by som sa informovať o možnostiach, ktoré mám ako dedič po uzavretí dedičského konania. Zaujíma ma, či môžem požiadať o výpis z bankového účtu, aj keď som nebol jeho spoludisponentom. Vieme, že moja sestra si z účtu nášho otca vyberala peniaze pre svoje potreby. Otec nám to sám povedal, kým ešte žil. Posledný výpis z účtu, ktorý otec obdržal pred svojím úmrtím, ukazoval vyššiu sumu, než aká je uvedená v rozhodnutí o dedičskom konaní. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

(odpoveď odoslaná: 08.12.2023)

Dobrý večer. Ako dedič máte právo požiadať o výpis z bankového účtu zosnulého. Po rozhodnutí o dedičstve a dokázaniu Vášho postavenia ako dediča banka by mala poskytnúť výpis z účtu zosnulého. Toto platí bez ohľadu na to, či ste boli alebo neboli spoludisponentom účtu.


Podotázka: Dedičské konanie a ďalší postup (Dedičské právo)

Dobrý deň, prosím o radu ohľadom dedičského konania po mojej nebohej matke. Mala dva účty – jeden v Poštovej banke, odkiaľ mi bez problémov zaslali šek na prevzatie peňazí. Vo VÚB banke však mala vkladnú knižku, a keď som požiadala o zaslanie dedičstva, len mi telefonicky oznámili, že vraj musím poskytnúť splnomocnenie ostatným dedičom. Moju písomnú žiadosť som odovzdala osobne a žiadam len o tú časť sumy, ktorú som zdedila. Banka mi odmieta vyplatiť dedičstvo. Ďakujem veľmi pekne za radu, ako postupovať.

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

(odpoveď odoslaná: 25.11.2023)

Dobrý deň,
banka by Vám na podklade predložené uznesenia o dedičstve mala vydať zostatok na vkladnej knižke. Opačný postup je v rozpore so zákonom.  Na vašom mieste by sme opätovne zašli na pobočku banky aj spolu s uznesením o dedičstve a požiadali o vydanie finančných prostriedkov. Ak to nepôjde, napíšte list banke, že podáte na nich sťažnosť Národnej banke Slovenska. 


Podotázka: Dedičské konanie a ďalší postup (Dedičské právo)

Dobrý deň, je možné preniesť majetok na neplnoleté osoby už počas dedičského konania v prípade, že ostatní dediči sa vzdajú svojho dedičského podielu v prospech tejto neplnoleté osoby? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

(odpoveď odoslaná: 12.11.2023)

Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že vami spomínaná neplnolená osoba nie je zákonným a ani závetným dedičom v zmysle ust. § 473 a nasl. Občianskeho zákonníka.

Ak je to tak, potom nie je možné v dedičskom konaní sa vzdať dedičstva v prospech tejto neplnoletej osoby, lebo nie je dedičom. Predpokladáme, že ide o nehnuteľnosť a preto darovanie neplnoletej osobe ako nededičovi v konkrétnom dedičskom konaní bude možné až po skončení dedičského konania. Ak ide o neplnoletú osobu, potom na darovanie nehnuteľnosti bude potrebný aj súhlas súdu v zmysle ust. Civil. mimosporového poriadku.

V prípade, že neplnoletá osoba bola zákonným alebo závetným dedičom, potom na základe dohody všetkých dedičov je to možné.


Trápi vás "Dedičské konanie a ďalší postup" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičské konanie a ďalší postup (Dedičské právo)

Dobrý deň, moja mama sa stará o svojho brata a 94-ročnú mamu. Brat je však slobodný, bezdetný a momentálne je výlučným vlastníkom domu, v ktorom bývajú. Je vraj spísaný závet, avšak nie na moju mamu, ktorá sa o nich stará, ale na môjho brata, na ktorého je napísaná osobná asistencia. Je možné, že niekto po jeho smrti to napadne? Napríklad, moja mama, aby sa dom spolu s ostatnými nehnuteľnosťami spravodlivo rozdelil medzi svoje deti alebo ešte ďalší ich bratia? Ďakujem.

Odpoveď: Dedičské konanie a ďalší postup

(odpoveď odoslaná: 02.10.2023)

Dobrý deň, ak váš brat, ktorý je slobodný a bezdetný, spísal pre prípad smrti závet, potom ak sú splnené všetky náležitosti závetu nik závet napadnúť nemôže.

Ide o to, že brat nemá zákonným neopomenuteľných dedičov, ktorými sú len jeho vlastné prípadne osvojené deti či už maloleté alebo plnoleté. Len deti sú v zmysle ust. Občianskeho zákonníka neopomenuteľnými dedičmi v zmysle ust. § 479 Občianskeho zákonníka.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedičské konanie a ďalší postup" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.