Neuhradená faktúra - premlčanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Bratislava

Otázka: Neuhradená faktúra - premlčanie

Dobrý deň, rád by som Vás požiadal o informáciu, či je možné začať vymáhať neuhradenú faktúru z roku 2009 na základe ustanovenia § 408 ods. 1 Občianskeho zákonníka?

Odpoveď: Neuhradená faktúra - premlčanie

Dobrý deň, pri posudzovaní premlčacej doby pri neuhradených faktúrach sa nepostupuje podľa ustanovenia § 408 ods. 1 Obchodného zákonníka, ale podľa ustanovení § 392 a § 397 Obchodného zákonníka. Vychádzajúc z týchto ustanovení je možné uviesť, že vo Vašom prípade začala premlčacia doba plynúť dňom splatnosti faktúry a jej dĺžka sú 4 roky. Vzhľadom na to, že máte faktúru z roku 2009 predpokladám, že splatnosť faktúry bola tiež v roku 2009, čo môže znamenať, že Vaša pohľadávka voči Vášmu dlžníkovi je s vysokou pravdepodobnosťou už premlčaná. Napriek tomu, je možné žalovať na súde aj premlčané pohľadávky. Súd na premlčacia prihliada iba na námietku žalovaného. Ak žalovaný nevznesie námietku premlčacia a Vy unesiete dôkazné bremeno, súd Vašej žalobe vyhovie. Ak však žalovaný vznesie námietku premlčania, súd Vašu žalobu zamietne.