Dajú sa vymáhať aj staré pohľadávky?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Banská Bystrica

Otázka: Dajú sa vymáhať aj staré pohľadávky?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať a poradiť ohľadom vymáhania pohľadávky z rokov 1991, 1992, 1993 a 1994. Nedá sa na tieto roky uplatniť premlčacia lehota 10 rokov? Odvtedy uplynulo už 20 rokov. Za odpoveď vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Dajú sa vymáhať aj staré pohľadávky?

Dobrý deň

podľa § 100 OZ: “1) Právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe v tomto zákone ustanovenej (§ 101 až 110). Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka. Ak sa dlžník premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať. 2) Premlčujú sa všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho práva. Tým nie je dotknuté ustanovenie § 105. Záložné práva sa nepremlčujú skôr, než zabezpečená pohľadávka. 3) Nepremlčujú sa takisto práva z vkladov na vkladných knižkách alebo na iných formách vkladov a bežných účtoch, pokiaľ vkladový vzťah trvá.” Všeobecná premlčacia doba je 3-ročná, ak zákon pre jednotlivé práva neráta s osobitnou kratšou alebo dlhšou premlčacou dobou. Nešpecifikujete Vaše pohľadávky, preto je možné odpovedať len takto všeobecne.