Je už dlh premlčaný?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trnava

Otázka: Je už dlh premlčaný?

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s nasledovným problémom. V roku 2002 som uzavrela zmluvu s nebankovou inštitúciou. Napriek tomu, že som nesplatila celkovú sumu, moju dlžobu odkúpila spoločnosť špecializujúca sa na vymáhanie pohľadávok. Táto spoločnosť od mňa teraz žiada veľkú sumu za úroky. Všetky doklady mi zasielali na moju starú adresu, z ktorej som sa prestahovala. Pohľadávku som na nejaký čas úplne zabudla a teraz v roku 2016 mi vymáhacia spoločnosť vystavila požiadavku na zaplatenie sumy okolo 6000 eur. Žiadne dokumenty mi neboli doručené, pretože všetko mi posielali na moju starú adresu v Bratislave, s ktorej som sa presťahovala v roku 2004. Chcela by som sa opýtať, či je moja dlžoba už premlčaná? Ďakujem.

Odpoveď: Je už dlh premlčaný?

Dobrý deň. Bez toho, aby sme posúdili zmluvu o pôžičke, resp. zmluvu o úvere, nie je možné prijať jednoznačný záver o tom, či je pohľadávka premlčaná alebo nie. Vzhľadom na rok, kedy bola zmluva uzavretá, je však pravdepodobné, že medzičasom sa pohľadávka premlčala. V tomto smere je tiež dôležité to, či bol proti Vám podaný návrh na súd alebo nie.