Neplatenie výživného počas dovolenky dieťaťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Neplatenie výživného počas dovolenky dieťaťa

Dobrý deň, mám s bývalým manželom jedno maloleté dieťa, na ktoré je povinný prispievať každý mesiac. Exmanžel žije v zahraničí a preto si k sebe vzal dcéru na mesiac na prázdniny. Za tento mesiac nezaplatil výživné s tým, že vraj, keď je dcéra s ním, nemá prečo platiť výživné. Navyše jej kúpil nový notebook, mobil a oblečenie a preto vraj pošle nasledujúce mesiace menej peňazí. Má na takéto konanie právo, keď je jeho vyživovacia povinnosť riadne súdom určená?

Odpoveď: Neplatenie výživného počas dovolenky dieťaťa

Dobrý deň,

manžel je aj napriek tomu, že zobral dieťa na dovolenku povinný plniť si svoju vyživovaciu povinnosť. Tento názor zastávajú aj súdy.

R 73/1969

Krátkodobý pobyt maloletého dieťaťa u rodiča, ktorému nebolo zverené do výchovy, nie je spravidla dôvodom na dočasné pozbavenie tohto rodiča povinnosti platiť výživné.

 Aj keby vo výchove a výžive maloletého oprávneného došlo k zmene pomerov trvalejšej povahy, alebo keby mu povinný uhradil nielen každodenné, ale aj iné potreby, mohol by tieto okolnosti posúdiť iba súd príslušný podľa § 88 písm. c) a § 176 OSP.