Máte
otázku?

Zrušenie predbežného opatrenia


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Zrušenie predbežného opatrenia

Prosím o odpoveď, jedná sa o vydané predbežné opatrenie pre 9 ročné dieťa aby sa stretávalo pravidelne v nepárny týždeň v sobotu od 9.00 hod. do 17.00 hod. s otcom bez prítomnosti matky. Problém je v tom, že je síce otec už občan SR ale národnosti je Palestínskej, narodený v Egypte, jeho rodičia žijú v Arabských Emirátoch, on sa v SR nezdržiava, pravdepodobne žije v Arabských Emirátoch a občas v Anglicku. V EU nepracuje, nie je vedený na úrade práce, nemá žiaden bankový účet v SR a asi ani v EU, trvalý pobyt má v SR ako bezdomovec. Bolo vytýčené riadne pojednávanie vo veci stretávania maloletého sa s otcom a o určenie výživného na 9.11.2015. V deň pojednávania podal otec na sudcu námietku zaujatosti. Asi 5 dní pred týmto dňom bolo vydané horeuvedené predbežné opatrenie. Moja otázka znie ako zákonne zabrániť tomu aby dieťa otec neuniesol (vyhrážal sa že do 3 hodín je schopný zo SR odísť aj s dieťaťom)? Môžem podať ďalšie predbežné opatrenie ja ako matka, aby vydané predbežné opatrenie bolo súdom zrušené? Dieťa sa otca bojí. Potrebujem zamedziť únosu dieťaťa. Ako mám postupovať aby dieťa nemuselo byť samé s otcom v budúcu sobotu? Odvolanie voči predbežnému opatreniu bolo podané v zákonnej lehote ale rozhodovanie bude trvať a ja potrebujem zabrániť tomu aby dieťa nebolo unesené. Bola som ochotná zabezpečiť mu stretávanie sa za mojej prítomnosti ale toto on odmieta. Samozrejme vôbec neplatí ani výživné. Prosím poraďte mi. Ďakujem

Odpoveď: Zrušenie predbežného opatrenia

Dobrý deň, únosu dieťaťa zabránite tak, že dieťa otcovi nedáte alebo budete trvať na svojej prítomnosti a odvoláte sa proti rozhodnutiu okresného súdu o nariadení predbežného opatrenia. Odvolanie však musí byť kvalifikovane napísané, aby odvolací súd predbežné opatrenie zrušil. Inak Vám odklad nepomôže. 

Pokiaľ dieťa nedáte otcovi, hoci bolo nariadené predbežné opatrenie, potom to ešte nie je trestný čin. Trestným činom sa to stáva až vtedy, ak sa minul účinkom aj nútený výkon rozhodnutia. Môže Vám hroziť pokuta 200 eur za nezrealizovaný styk. Ak Vám to však stojí za to, tak do toho choďte. 

Ak by však už bol aj výkon rozhodnutia blížil ku koncu, tak odporúčam potom mu dieťa už dávať, inak riskujete trestné stíhanie.

Trápi vás "Zrušenie predbežného opatrenia" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zrušenie predbežného opatrenia" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku