POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Nemôžem vysporiadať pozemok v spoluvlastníctve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Nemôžem vysporiadať pozemok v spoluvlastníctve

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Z môjho pozemku, ktorý zahŕňa záhradu a zastavanú plochu 1500 štvorcových metrov, vlastní moja teta 68 metrov. Zistila som to iba vďaka tomu, že som vysporiadala dedičstvo po svojom starom otcovi. Teraz mi poslala ponuku na vysporiadanie za 2000 eur. Momentálne sa nachádzam vo veľmi zlej finančnej situácii. Som nezamestnaná a jediným príjmom nášho domácnosti je manželov dôchodok. Nevládnem žiaden iný majetok. Môže ma teta súdne nútiť kúpiť jej 4-% podiel? Nehrozí mi exekúcia? Cena, ktorú ponúka, sa mi zdá príliš vysoká. V dedičskom konaní to vyšlo na 700 eur. Rada by som túto záležitosť vysporiadala, ale momentálne na to nemám finančné prostriedky. Aké mám možnosti? Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Nemôžem vysporiadať pozemok v spoluvlastníctve

Dobrý deň.

Každý zo spoluvlastníkov môže žiadať o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Nikto Vás však nemôže nútiť, aby ste podiel Vašej tety odkúpili. Ak s navrhovanou kúpnou cenou nesúhlasíte, nemusíte jej podiel odkupovať. Keďže Vám teta ponúkla podiel na predaj a Vy ho od nej za navrhnutú kúpnu cenu neodkúpite, môže tento svoj spoluvlastnícky podiel odpredať za rovnakú cenu tretej osobe. Ak by ho však odpredala tretej osobe za nižšiu cenu, tak môžete napadnúť neplatnosť takejto kúpnej zmluvy.

Vaša teta však môže podať na súd žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd však nie je návrhom na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva viazaný, pričom najskôr bude zisťovať, či sa dá rozdeliť pozemok podľa výšky spoluvlastníckeho podielu. Ak nie tak môže ho prisúdiť jednému zo spoluvlastníkov, pričom v súdnom konaní sa dá vyhotoviť znalecký posudok, ktorý stanoví reálnu trhovú cenu pozemku. Na základe vykonaného dokazovania však môže súd rozhodnúť aj o tom, že sa podielové spoluvlastníctvo nevyporiada a ostane to tak ako je teraz.

V súčasnosti odporúčam písomne odpísať tete na jej ponuku, že nechcete jej podiel odkúpiť za navrhnutú kúpnu cenu, ktorú považujete za neprimeranú. Potom už budete len čakať, či teta Vás bude kontaktovať s inou ponukou alebo podá žalobu na súd.