Nemám doklady k odhláseniu vozidla

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Nemám doklady k odhláseniu vozidla

Dobrý deň, rád by som sa opýtal, ako mám postupovať v prípade, že som predal motorové vozidlo. Na mieste sme spísali kúpno-predajnú zmluvu, ktorá však nie je v printovej podobe, ale je písaná a nie je overená notárom. Teraz mám problém, pretože kupujúca strana odmieta zaslať splnomocnenie na odhlásenie vozidla. Informoval som sa na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru SR, kde mi oznámili, že kupujúci týmto správaním neporušuje žiaden zákon. Avšak vozidlo je stále evidované na moje meno a v prípade akýchkoľvek škôd budem zodpovedný ja. Taktiež, keďže vozidlo nie je odhlásené, musím naň stále platiť poistenie. Prosím Vás o radu či akúkoľvek inú pomoc, ako si mám v tejto situácii poradiť. Veľmi pekne Vám ďakujem.

Odpoveď: Nemám doklady k odhláseniu vozidla

Dobrý deň. V prípade predaja vozidla je Vašou povinnosťou vozidlo odhlásiť z evidencie (do 15 dní od zmeny vlastníckeho práva) a povinnosťou kupujúceho je vozidlo prihlásiť. Odhlásiť vozidlo môžete len vtedy ak máte k dispozícii všetky doklady od vozidla (najmä technický preukaz). Podľa toho, čo uvádzate ste pravdepodobne všetky doklady od vozidla odovzdali kupujúcemu a teda bez dokladov nemôžete vozidlo odhlásiť. Odporúčam Vám ísť na dopravný inšpektorát a vozidlo odhlásiť. Ak nedisponujete dokladmi o vozidle, vyžiadajte si odpisy napríklad z dôvodu straty priamo na polícii a následne s kúpnou zmluvou požiadajte o odhlásenie vozidla na nového majiteľa uvedeného v kúpnej zmluve. Nový majiteľ si vozidlo musí prihlásiť v zákonnej lehote 15 dní od odhlásenia vozidla, ak tak neurobí tak bude niesť následky priamo on. Vy ste si svoju povinnosť (odhlásenie vozidla) splnili.