Návrh na úpravu styku maloletého

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Návrh na úpravu styku maloletého

Dobrý večer, rada by som vás poprosila o radu. Otec dieťaťa podal návrh na stretnutie s maloletým. Od súdu mi tiež prišiel návrh. V stanovených 15 dňoch som sa odvolala, takže čakám na vyjadrenie. Rada by som vedela, či je tento návrh právoplatný až do pojednávania. Musím na základe tohto návrhu dať syna otcovi, alebo môže pokojne stráviť prázdniny, kým nepríde rozhodnutie súdu? Vopred ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Návrh na úpravu styku maloletého

Dobrý deň, vo Vašej otázke ste uviedli iba veľmi všeobecné informácie, z ktorých nie je možné spoľahlivo na Vašu otázku odpovedať. Vzhľadom na to, že ste uviedli, že Vám bol doručený zo súdu návrh otca spolu s rozhodnutím súdu, predpokladám, že ide o nariadené predbežné opatrenie. V našom právnom poriadku sú predbežné opatrenia tzv. predbežne vykonateľné, tzn. že aj napriek tomu, že nie sú právoplatné sú vykonateľné. Súd bude teraz o Vašom odvolaní rozhodovať, z toho dôvodu rozhodnutie zatiaľ nenadobudlo právoplatnosť. Avšak v zmysle toho, že je predbežne vykonateľné (bez ohľadu na právoplatnosť) ak nebudete toto predbežné opatrenie dodržiavať, môže otec podať na súd návrh na výkon súdneho rozhodnutia. Ak Vám bol zo súdu doručený iba návrh otca na úpravu styku a Vy ste sa k nemu mali v súdom určenej lehote vyjadriť, tak ďalším úkonom súdu bude nariadenie pojednávania a rozhodnutie na tomto pojednávaní.