Návrh na rozvod a zaplatenie poplatku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Nitra

Otázka: Návrh na rozvod a zaplatenie poplatku

Dobrý deň. Podala som návrh na rozvod. Súd ma písomne vyzval na zaplatenie poplatku vo výške 66 eur v lehote desiatich dní. Bohužiaľ, keďže som jediným pracujúcim členom rodiny a môj manžel je dlhodobo nezamestnaný, nemám momentálne peniaze na zaplatenie tohto poplatku. Rozvod chcem zaplatiť až z mojej nadchádzajúcej výplaty, ale obávam sa, že nestíham už nadobudnutú lehotu desiatich dní. V písomnej výzve od súdu bolo uvedené, že po termíne bude konanie súdu zastavené a prípadné zaplatenie bude vrátené, keďže bude po termíne. Avšak na rozvode stále trvám. Chcela by som sa opýtať, či by som mala súd písomne požiadať o predĺženie platobnej lehoty alebo ako by som mala postupovať. Veľmi pekne ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Návrh na rozvod a zaplatenie poplatku

Dobrý deň, súdy vo väčšine prípadov pri platení súdnych poplatkov za podanie návrhov nechávajú určitú rezervu pri zastavení konania. Tzn. že súd Vaše konanie deň nasledujúci po uplynutí 10 dňovej lehoty nezastaví (t.j. súd konanie nezastaví ihneď). Súd si necháva rezervu z dôvodu, že banke aj pošte trvá určitý čas, kým sa zaplatený súdny poplatok pripíše na účet súdu. Ak ste nestihli uhradiť súdny poplatok v lehote 10 dní a súdny poplatok ste uhradili s oneskorením 2-3 dní, mám za to, že súd Vaše konanie nezastaví. Aj keby súd konanie uznesením zastavil, v zmysle zákona o súdnych poplatkoch, ak je súdny poplatok uhradený v lehote na podanie odvolania proti uzneseniu o zastavení konania, súd uznesenie zruší a v konaní pokračuje. Z toho dôvodu nie je potrebné požiadať o predĺženie lehoty na zaplatenie súdneho poplatku. Hneď ako bude možné súdny poplatok uhraďte. V prípade, že súd konanie uznesením zastaví, odvolajte sa a ako prílohu odvolania zašlite súdu potvrdenie o uhradení súdneho poplatku.