Nátlak pri podpise zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Nátlak pri podpise zmluvy

Chystám sa podpísať zmluvu a uvedomujem si, že to robím pod nátlakom a v núdzi. Mojim cieľom je zabrániť ďalším škodám tým, že ju podpíšem, no následne by som ju chcel napadnúť. Ako by som mal postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Nátlak pri podpise zmluvy

Dobrý deň, takýto postup podľa nášho právneho názoru by z Vašej strany nebol v súlade s dobrými mravmi, a preto by bol taký postup protiprávny. Vychádzame z ustanovenia § 3 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého každý výkon práva musí byť v súlade s dobrými mravmi a výkon práva nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iného. Ak by ste Vy vedeli, že zmluvu podpisujete pod nátlakom a následne by ste tento nátlak účelovo (nakoľko ste o nátlaku vedeli) zneužili, takýto postup by nebol v súlade so zákonom. Takéto odstúpenie od zmluvy by v prípade súdneho sporu bolo možné vyhlásiť za neplatné a právny úkon za platný a účinný.