Nástup na výkon trestu odňatia slobody

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Nástup na výkon trestu odňatia slobody

Dobrý deň. Koľko trvá, kým mi zo súdu príde papier, aby som mohla nastúpiť do výkonu trestu? Ďakujem.

Odpoveď: Nástup na výkon trestu odňatia slobody

Dobrý deň. Procesný postup nariadenia výkonu trestu odňatia slobody, vrátane nástupu na výkon trestu, je upravený predovšetkým v ustanovení § 408 Trestného poriadku. Trestný poriadok pritom upravuje niekoľko procesných situácií ohľadom nariadenia výkon trestu odňatia slobody. V zásade však platí, že pokiaľ niet obavy, že odsúdený, ktorý je na slobode, ujde, alebo sa bude skrývať, môže mu predseda senátu na nastúpenie do výkonu trestu poskytnúť primeranú lehotu, aby si mohol obstarať svoje záležitosti. Takto poskytnutá lehota však nesmie byť dlhšia ako jeden mesiac odo dňa, keď rozhodnutie, podľa ktorého sa má vykonať trest odňatia slobody, nadobudlo právoplatnosť. Čo sa týka samotnej výzvy na nástup do výkon trestu odňatia slobody, Trestný poriadok neustanovuje konkrétnu lehotu, dokedy má byť odsúdenému doručená.