Máte
otázku?

Nástup na výkon trestu odňatia slobody


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Nástup na výkon trestu odňatia slobody

Dobry den. Kolko trva, dokym mi zo sudu pride papier, aby som nastupila do vykonu trestu? Dakujem.

Odpoveď: Nástup na výkon trestu odňatia slobody

Dobrý deň. Procesný postup nariadenia výkonu trestu odňatia slobody, vrátane nástupu na výkon trestu, je upravený predovšetkým v ustanovení § 408 Trestného poriadku. Trestný poriadok pritom upravuje niekoľko procesných situácií ohľadom nariadenia výkon trestu odňatia slobody. V zásade však platí, že pokiaľ niet obavy, že odsúdený, ktorý je na slobode, ujde, alebo sa bude skrývať, môže mu predseda senátu na nastúpenie do výkonu trestu poskytnúť primeranú lehotu, aby si mohol obstarať svoje záležitosti. Takto poskytnutá lehota však nesmie byť dlhšia ako jeden mesiac odo dňa, keď rozhodnutie, podľa ktorého sa má vykonať trest odňatia slobody, nadobudlo právoplatnosť. Čo sa týka samotnej výzvy na nástup do výkon trestu odňatia slobody, Trestný poriadok neustanovuje konkrétnu lehotu, dokedy má byť odsúdenému doručená.

Trápi vás "Nástup na výkon trestu odňatia slobody" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Nástup na výkon trestu odňatia slobody (Trestné právo)

Dobrý deň, aká je lehota na nastúpenie na výkon trestu od doručenia trestného rozkazu?

Odpoveď: Nástup na výkon trestu odňatia slobody

(odpoveď odoslaná: 19.01.2022)

Dobrý deň,
ohľadom presného termínu (dňa) nástupu na výkon trestu odňatia slobody Vám bude doručená výzva na nastúpenie na výkon. Tento termín nie je závislý od trestného rozkazu, resp. neplynie žiadna presne určená doba od doručenia trestného rozkazu na nástup (a to aj v prípade, že ste nepodali odpor proti nemu).


Podotázka: Nástup na výkon trestu odňatia slobody (Trestné právo)

Dobrý deň, dcérka dostala ešte v roku 2015 trestný rozkaz, že odsudzujú na trest odňatia slobody v trvaní 1 rok za zanedbania povinnej výživy. Ubehlo už 2 roky ona dala do poriadku svoje veci, vyplatila výživné a doteraz nedostala predvolanie na nástup trestu. Moja otázka znie, dokedy môže dostať predvolania na nástup? Teraz žije normálny rodiny život a ma aj dcérku. Ďakujem.

Odpoveď: Nástup na výkon trestu odňatia slobody

(odpoveď odoslaná: 07.12.2017)

Dobrý deň. Zo zadanej otázky vyplýva, že Vašej dcére bol v roku 2015 uložený trest odňatia slobody v trvaní jedného roka (pre zanedbanie povinnej výživy), pričom doposiaľ jej nebola doručená výzva na nástup výkonu trestu. Vzhľadom na výšku trestu sa domnievam, že nie je vylúčené, že si trestný rozkaz nesprávne interpretujete.

Trest odňatia slobody vo výmere jedného roka totiž býva spravidla podmienečne odložený, pričom ak sa odsúdený v skúšobnej dobe osvedčí, k reálnemu výkonu trestu odňatia slobody nedôjde. Ak je môj predpoklad správny, výzva na nástup výkonu trestu nebola Vašej dcére doručená z toho dôvodu, že jej bol uložený len podmienečný trest odňatia slobody v trvaní jedného roka.

Ak však ide o nepodmienečný trest, ani v takom prípade nemožno vylúčiť, že jej zatiaľ nebola doručená výzva na nástup výkonu trestu. Pre takéto prípady pozná Trestný zákon inštitút tzv. premlčania výkonu trestu.

Podľa ustanovenia § 90 ods. 1 Trestného zákona platí, že:

"(1) Uložený trest nemožno vykonať po uplynutí premlčacej doby, ktorá je

a) dvadsať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody na doživotie,

b) pätnásť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci desať rokov,

c) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody najmenej na päť rokov,

d) päť rokov pri odsúdení na iný trest."V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nástup na výkon trestu odňatia slobody" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku