Žiadosť o odklad trestu v deň nástupu na výkon trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Žiadosť o odklad trestu v deň nástupu na výkon trestu

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné požiadať o odklad nástupu trestu do jedného roka v deň jeho nástupu.

Odpoveď: Žiadosť o odklad trestu v deň nástupu na výkon trestu

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uviesť, že Trestný poriadok nešpecifikuje bližšie, do kedy najneskôr je možné o odklad výkonu trestu odňatia slobody požiadať. Z povahy daného právneho inštitútu ale vyplýva, že odložiť výkon trestu možno výlučne pred tým, ako bol začatý - teda ako by ste nastúpili na výkon trestu.

Z uvedeného dôvodu Vám odporúčame požiadať o odklad výkonu trestu čo najskôr, a to z dôvodu, aby mal súd primeraný čas na rozhodnutie o Vašej žiadosti.

Odklad výkonu trestu odňatia slobody možno povoliť v nasledovných prípadoch:

- ak bol odsúdenému uložený trest odňatia slobody kratší ako jeden rok: môže požiadať súd o odklad jeho výkonu najviac do uplynutia troch mesiacov od vykonateľnosti odsudzujúceho rozsudku, následne môže odsúdený požiadať o predlženie odkladu najviac o ďalšie tri mesiace - z obzvlášť dôležitých dôvodov, najmä ak by výkon trestu mohol mať pre odsúdeného alebo pre jeho rodinu mimoriadne ťažké následky; celkovo však odklad výkonu trestu nemožno v danom prípade povoliť na čas presahujúci 6 mesiacov od vykonateľnosti odsudzujúceho rozsudku; odsúdený môže požiadať o odklad (na čas prvých troch mesiacov od vykonateľnosti odsudzujúceho rozsudku) len z dôležitých dôvodov - v žiadosti teda musí uviesť dôvody, pre ktoré odklad žiada, pričom o tom, či ide v danej veci o dôležité dôvody, pre ktoré môže súd povoliť odklad výkonu trestu, rozhoduje súd (je potrebné upozorniť, že z dôležitých dôvodov je súd v danom prípade len oprávnený odložiť výkon trestu, nie povinný - aj keby teda išlo o dôležité dôvody na strane odsúdeného pre odklad výkonu trestu, súd nie je povinný výkon trestu odložiť); na čas 4. až 6. mesiaca od okamihu vykonateľnosti odsudzujúceho rozsudku možno, ako sme už uviedli, požiadať o odklad len z obzvlášť dôležitých dôvodov (najmä ak by výkon trestu mohol mať pre odsúdeného alebo pre jeho rodinu mimoriadne ťažké následky)

- ak odsúdený ochorel na takú vážnu chorobu, že dočasne nie je spôsobilý nastúpiť výkon trestu, pretože je v ústavnej zdravotnej starostlivosti (teda v nemocničnom alebo inom obdobnom zariadení) - v danom prípade je spolu so žiadosťou o odklad výkonu trestu potrebné zaslať lekársku správu o zdravotnom stave nie staršiu ako 30 dní a súčasne je povinný uviesť vo svojej žiadosti aj adresu zdravotníckeho zariadenia, ktoré mu poskytuje zdravotnú starostlivosť

- ak je odsúdená tehotná alebo je matkou novonarodeného dieťaťa (odklad výkonu trestu sa povolí na 1 rok po pôrode).