Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Môže mi exekútor siahnuť na sociálne dávky?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Banská Bystrica

Otázka: Môže mi exekútor siahnuť na sociálne dávky?

Dobrý deň, mám problém, dostal som sa do platovej neschopnosti a nedokážem ďalej splácať svoje pôžičky. Pokiaľ mi exekútor zablokuje účet, budem mať viacero exekúcií a budem evidovaný na úrade práce, pričom budem poberať sociálne dávky. Mohol by mi exekútor siahnuť na sociálnu dávku, ak by som si ju nechal zasielať poštou? Ďakujem.

Odpoveď: Môže mi exekútor siahnuť na sociálne dávky?

Dobrý deň. V zmysle ustanovenia § 111 Exekučného poriadku pohľadávkami nepodliehajúce exekúcii je aj dávka v hmotnej núdzi a príspevky k dávke poskytované podľa osobitného predpisu (zákon č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov),

Dávka v nezamestnanosti ako dávka vyplácaná po splnení zákonných podmienok zo základného fondu poistenia v nezamestnanosti, ktorá slúži na zabezpečenie príjmu poistenca v dôsledku nezamestnanosti, nie je v zmysle Exekučného poriadku a ani iného osobitného zákona vylúčená z exekúcie.  Súdny exekútor môže exekučným príkazom postihnúť dávku v nezamestnanosti. Spôsob výpočtu zrážok je presne stanovený a je presne stanovená suma, ktorá musí byť povinnému vyplácaná z dávky každý mesiac.

Nie je podstatné, či si dávku dáte zasielať poštou, alebo na účet. Súdny exekútor zašle exekučný príkaz priamo na úrad, ktorý rozhduje o výške dávky, ktorá Vám bude vyplácaná a Vám príde už zrazená dávka.

V prípade viacerých exekúcií odporúčam zvážiť možnosť osobného bankrotu, informujte sa na Centre právnej pomoci vo Vašom meste.