Napadnutie - priestupok alebo trestný čin


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Napadnutie - priestupok alebo trestný čin

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať od kedy sa napadnutie človeka človekom policajti riešia ako priestupok a dajú pokutu aj napadnutej osobe? Za vysvetlenie ďakujem.

Odpoveď: Napadnutie - priestupok alebo trestný čin

Dobrý deň, napadnutie inej osoby môže byť​ posudzované aj ako dva trestné činy. Pokiaľ bola spôsobená ujma na zdraví a táto ujma vyústila do práceneschopnosti, ktorá trvala aspoň sedem dní, potom ide o trestný čin ublíženie na zdraví.

Pokiaľ trvala práceneschopnosť menej ako 7 dní, ale skutok bol spáchaný verejne, môže ísť o výtržníctvo. Výtržníctvo je tiež trestným činom.

V ostatných prípadoch ide obyčajne o priestupok.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Napadnutie - priestupok alebo trestný čin (Trestné právo)

Dobrý deň, bolo vznesené obvinenie voči mne z prečinu výtržníctva, mladistvý (16ročný) poškodený marodoval 5dni, pričom sú svedkovia, že nedodržal liečebný režim, poškodený je zároveň obvinený zo zločinu sexuálneho obťažovania mojej dcéry, čo bol motív môjho konania, moja otázka znie- keďže som prof. vojak zrejme ma postavia mimo služby na základe zákona 281/2015. V ktorom štádiu konania sa môže prečin kvalifikovať ako priestupok, resp. Je tento Prečin možné kvalifikovať ako priestupok?

Odpoveď: Napadnutie - priestupok alebo trestný čin

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.07.2018)

Dobrý deň,

právna kvalifikácia skutku závisí od orgánov činných v trestnom konaní. Ku prípadnému prekvalifikovaniu skutku môže dôjsť v podstate v ktoromkoľvek štádiu konania. Voči vzneseniu obvinenia ste mali možnosť podať sťažnosť do 3 od doručenia. O sťažnosti by rozhodoval prokurátor. Ak už uplynula lehota a spis dostal prokurátor, aj ten by mohol skutok prekvalifikovať. Toto rozhodnutie sa však nedá predvídať. Ak spoločenská nebezpečnosť nebola vysoká, bolo by možné sa pokúsiť o prekvalifikovanie. Vo Váš neprospech hrá však to, že ide o chránenú osobu (do 18 rokov) a zároveň, podľa toho čo uvádzate, bola motívom skutku pomsta. Oba tieto faktory sú okolnosti, ktoré odôvodňujú použitie vyššej trestnej sadzby.Odporúčam si však zvoliť obhajcu, aby Vám pomohol v prípade právnej argumentácie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Napadnutie - priestupok alebo trestný čin (Trestné právo)

Môže sa napadnutie riešiť hneď súdnou cestou?

Odpoveď: Napadnutie - priestupok alebo trestný čin

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.06.2018)

Dobrý deň,

napadnutie ako také môže byť riešené cestou priestupkového zákona alebo Trestného zákona. Záleží od intenzity napadnutia a následkov.

Podľa § 49 zákona o priestupkoch by mohlo byť napadnutie klasifikované ako konanie proti občianskemu spolunažívaniu, pričom v takom prípade by bolo možné uložiť správnym orgánom napr. pokutu.

Ak by konanie, ktorým došlo k napadnutiu boli naplnené znaky skutkovej podstaty trestného činu, potom by vec riešili orgány činné v trestnom konaní, ktoré by vec posúdili a rozhodli, či je potrebné podať obžalobu, o ktorej by rozhodoval súd. 

Z hľadiska trestného práva do úvahy prichádza napr. trestný čin ublíženia na zdraví podľa § 155 TZ, prípadne trestný čin výtržníctva podľa § 364 TZ.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Napadnutie - priestupok alebo trestný čin (Trestné právo)

Za priestupok sa počíta, keď Vás sused napadne na vlastnom pozemku? A policajti dajú aj Vám poriadkovú pokutu?

Odpoveď: Napadnutie - priestupok alebo trestný čin

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.05.2017)

Dobrý deň, ked Vás sused napadne, ide o priestupok, ktorý spáchal sused, nie Vy a preto nie je dôvod na to, aby ste dostali pokutu Vy. Ak chcú policajti dať pokutu aj Vám, tak to striktne odmietnite a bráňte sa. Neakceptujte pokutu na mieste, voči pokute sa nedá odvolať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Napadnutie - priestupok alebo trestný čin (Trestné právo)

Dobrý deň, prosim Vás, chcela by som sa opýtať. Mám brata a má epilepsiu, k tomu záchvaty. Poranil si hlavu a má posunutú lebku, čím nevie poriadne vnímať, aký je deň a nepamätá si čo urobí. Najprv je v poriadku a potom akoby dostal skrat a ide von a nie ho zastaviť. Stalo sa, v živote by to neurobil vedome, že vraj prepadol záložňu a v ruke mal hraciu pištoľ a chcel playstation. Nechápem, keď chcem lúpiť tak zlato a peniaze a nie hračku. Pochybujem, že vedel čo robí. On si to vraj nepamätá. Je pravda, že má mozog na veľmi nízkej úrovni z toho pádu. Má 37 rokov. Čo máme prosim robiť? Dali ho do vyšetrovacej väzby. Potrebujeme advokáta, to vieme, ale chceli by sme, aby ho dali na psych. liečenie, lebo vo väzení to nezvládne. Môže si niečo urobiť. Prosím je to súrne, pošlite mi odpoveď čo najskôr. Ďakujem

Odpoveď: Napadnutie - priestupok alebo trestný čin

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.11.2016)

Dobrý deň

pokiaľ trpí Váš brat nejakou psychickou poruchou, treba sa o tom zmieniť pri konkrétnych vyšetrovacích úkonoch a žiadať, aby bol vyhotovený znalecký posudok z odboru psychiatrie. 

 

Znalecv takomto prípade zistí, či trpel páchateľ v období spáchania skutku takou psychickou chorobou, ktorá by vylučovala jeho ovládacie a rozpoznávacie schopnosti.

 

Teda pokiaľ ešte nebol bratovi pridelený advokát nech o to požiada, prípadne, ak máte na to finančné prostriedky nech si ho čo najskôr zvolí.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku