Máte
otázku?

Napadnutie manželky, aký trest mu hrozí?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Napadnutie manželky, aký trest mu hrozí?

Dobrý, chcem sa informovať, brat napadol manželku udrel ju do tvare a ona zavolala policiu. Prišla aj sanitka bola na traumatologii, ale rano ju pustili brata vzali do cpz kde čaká na sud. Podala na neho trestne oznámenie. Chcem vedieť aky trest mu môže hroziť pred tým nebol trestany. Dôvod napadnutia je nevera.

Odpoveď: Napadnutie manželky, aký trest mu hrozí?

Dobrý deň, druh a výmera trestu sa podľa trestného zákona ukladá podľa ustanovenia § 34 Trestného zákona. Podľa tohto: 

(1) Trest má zabezpečiť ochranu spoločnosti pred páchateľom tým, že mu zabráni v páchaní ďalšej trestnej činnosti a vytvorí podmienky na jeho výchovu k tomu, aby viedol riadny život a súčasne iných odradí od páchania trestných činov; trest zároveň vyjadruje morálne odsúdenie páchateľa spoločnosťou.

(4) Pri určovaní druhu trestu a jeho výmery súd prihliadne najmä na spôsob spáchania činu a jeho následok, zavinenie, pohnútku, priťažujúce okolnosti, poľahčujúce okolnosti a na osobu páchateľa, jeho pomery a možnosť jeho nápravy.

Súd pri určovaní druhu a výmery trestu vychádza z vyššie uvedených ustanovení. Z toho dôvodu nie je možné presne povedať aký druh trestu a v akej výmere hrozí Vášmu bratovi. Rovnako je možné, že poverený príslušník PZ posúdi túto vec ako priestupok a celú vec odovzdá príslušnému orgánu na prešetrenie celej veci. Ak by aj vec posúdili ako trestný čin a bolo voči Vášmu bratovi vznesené obvinenie, nemusí jeho vec skončiť pred súdom. Trestné stíhanie je možné ukončiť aj rôznymi alternatívnymi spôsobmi (podmienečné zastavenie trestného stíhania, dohoda o vine a treste, zmier...). Vášmu bratovi odporúčam nájsť si obhajcu, aby mu pomohol uplatniť všetky jeho práva v rámci trestného stíhania a ukončenie celej veci čo najlepším spôsobom pre Vášho brata.

Trápi vás "Napadnutie manželky, aký trest mu hrozí?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Napadnutie manželky, aký trest mu hrozí? (Trestné právo)

Dobrý deň. Opakovane ma fyzicky napadol muž, na ktorého som podala trestne oznámenie. Momentálne sa už dva týždne liečim zo zranení, ktoré mi spôsobil. Prokurátor ma údajne 30 dni na to, aby rozhodol, ako bude celá záležitosť pokračovať. Je teraz čakanie na jeho rozhodnutie jediná možnosť, ktorú mám, alebo sa dá ešte nejako tento proces urýchliť? Neustále ma prenasleduje, obťažuje a napadá, mám strach. Môže mi polícia poskytnúť ochranu? Ďakujem.

Odpoveď: Napadnutie manželky, aký trest mu hrozí?

(odpoveď odoslaná: 15.06.2018)

Dobrý deň,

o týchto skutočnostiach odporúčam informovať políciu, prípadne priamo prokurátora. Ak by totiž vznikla hrozba, že obvinený trestný čin dokončí, či bude pokračovať v trestnej činnosti, potom je možné (ak bolo voči nemu vznesené obvinenie) podať návrh na vzatie do väzby.

Ak by došlo k bezprostrednému ohrozeniu, odporúčam okamžite kontaktovať políciu.


Podotázka: Napadnutie manželky, aký trest mu hrozí? (Trestné právo)

Bývalý manžel mi vtrhol do bytu hodil ma o stenu. Volala som políciu, nafotili mi ruku, čo som si buchla o stenu. Policajt mi povedal, že záleží čo povie bývalý manžel. Viete mi poradiť, čo sa dá s tým robiť?

Odpoveď: Napadnutie manželky, aký trest mu hrozí?

(odpoveď odoslaná: 01.12.2016)

Dobrý deň, po podaní trestného oznámenia je postup v rámci trestného konania v rukách orgánov činných v trestnom konaní. V prvej fáze pristupujú orgány v prvom rade k výsluchu oznamovateľa a osoby, ktorá sa podľa trestného oznámenia mala dopustiť spáchania trestného činu. Po vykonaní týchto dôkazov orgány činné v trestnom konaní rozhodnú o tom, či začnú trestné stíhanie alebo budú postupovať iným spôsobom. O tom vydajú uznesenie, ktoré Vám bude doručené. Ak nezačnú trestné stíhanie a ich odôvodnenie bude arbitrárne, budete môcť proti uzneseniu podať sťažnosť. O sťažnosti bude rozhodovať prokurátor.


Podotázka: Napadnutie manželky, aký trest mu hrozí? (Trestné právo)

Dobry den chcela som sa opytat ci aj male priestupky sa pisu do registra trestov. Myslim tym pokuty a napadnutia. Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Napadnutie manželky, aký trest mu hrozí?

(odpoveď odoslaná: 07.11.2016)

Dobrý deň. Do registra trestov sa vykonávajú záznamy o trestných činoch. Priestupky sa do registra trestov nezapisujú. V zmysle priestupkového zákona sa priestupky zaznamenávajú do evidencie priestupkov.

 V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Napadnutie manželky, aký trest mu hrozí?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku