Náklady na starostlivosť o predmet dedičstva do ukončenia konania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Náklady na starostlivosť o predmet dedičstva do ukončenia konania

Dobrý deň. Rád by som získal vysvetlenie ohľadom mojich povinností ako jediného žijúceho potomka mojich zosnulých rodičov. Konkrétne ma zaujíma, či som povinný niesť prevádzkové náklady (splácanie úveru na zateplenie, odmena správcovskej spoločnosti, nutná údržba - výmeny meradiel atď.) na predmet dedičstva (byt, garáž) počas trvania dedičského konania. Rodičia zomreli pred dvoma rokmi, nezanechali žiaden závet a byt nie je možné legálne prenajať. Okrem mňa sú dedičmi zo zákona dve deti môjho zosnulého brata - jedno dospelé, študujúce v zahraničí a druhé maloleté a postihnuté. Dediči a zákonný zástupca maloletého dosiahli pred notárom dohodu o rozdelení dedičstva a už tri štvrte roka čakáme na rozhodnutie poručeneckej komisie. Aktivita z jej strany nevykazuje žiadne príznaky. Mám obavu, že za súčasných okolností sa konanie môže predĺžiť na niekoľko ďalších rokov (de facto ide o dve dedičské konania). Nepovažujem svoj problém za zanedbateľný a preto by som sa chcel opýtať, či mám právo (a hlavne šancu) na nejaké odškodnenie kvôli - z môjho pohľadu - bezdôvodnému zdržiavaniu vydania rozhodnutia (prípadne aj v zahraničí). Zaujíma ma tiež, či mám nárok na to, aby sa na mojich nákladoch podieľali aj ostatní dedičia. Otázka, či je možné proces urýchliť, je zrejme bezpredmetná (?). Ďakujem za porozumenie, ZM.

Odpoveď: Náklady na starostlivosť o predmet dedičstva do ukončenia konania

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné vedieť, že dedičstvo sa nadobúda okamihom smrti poručiteľa, nie rozhodnutím notára, a preto náklady, ktoré hradite v súčasnosti sú Vašimi nákladmi a nákladmi ostatných dedičov.

Pokiaľ uhrádzate úver a platíte aj náklady spojené s užívaním nehnuteľnosti sám za ostatných dedičov, potom sa ostatní dedičia bezdôvodne obohacujú na Váš účet. Toto bezdôvodne obohatenie môžete od nich žiadať nahradiť. Odporúčam Vám to urobiť čo najskôr, predpokladám, že dedičia sa nevzdávajú svojho dedičstva.