Aké potrebujem doklady na vybavenie náhradného výživného?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: Aké potrebujem doklady na vybavenie náhradného výživného?

Môj bývalý manžel je vo vyšetrovacej väzbe v Čechách od marca 2016. Ktoré doklady potrebujem na vybavenie výživného a aký je správny postup?

Odpoveď: Aké potrebujem doklady na vybavenie náhradného výživného?

Dobrý deň,

príslušným úradom je Úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Na to, aby vznikol dieťaťu nárok na náhradné výživné musí spĺňať podmienky podľa zákona 201/2008 o náhradnom výživnom (nájdete ho na tomto odkaze https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2008/201/20130701).Podmienky vzniku nároku sú uvedené v § 2.

Žiadosť:

Žiadosť je upravená v § 11 ods.4 - Žiadosť obsahuje meno, priezvisko, rodné číslo a trvalý pobyt oprávnenej osoby, a ak žiadateľ o náhradné výživné nie je oprávnená osoba, žiadosť obsahuje aj meno, priezvisko, rodné číslo a trvalý pobyt žiadateľa o náhradné výživné. Na výzvu úradu žiadateľ o náhradné výživné doplní ďalšie údaje o svojej osobe alebo o osobách, ktoré sa s ním spoločne posudzujú podľa § 3 a ktoré sú nevyhnutné na konanie o náhradnom výživnom. Úrad osobné údaje môže spracúvať a sprístupňovať len na účel náhradného výživného.

§ 11 ods. 5 upravuje prílohy žiadosti:

K žiadosti sa prikladá
a) právoplatné rozhodnutie súdu alebo súdom schválená dohoda, na základe ktorých povinná osoba je povinná platiť výživné oprávnenej osobe,
b) potvrdenie exekútora, že exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie,
c) potvrdenie centra o postúpení návrhu na uznanie a výkon rozhodnutia vo veci vymáhania výživného príslušnému prijímajúcemu orgánu v cudzine a od postúpenia návrhu do cudziny uplynuli najmenej tri mesiace alebo potvrdenie, že vymáhanie výživného z cudziny nie je možné,
d) potvrdenie Sociálnej poisťovne o výške sirotského dôchodku, sirotských dôchodkov alebo potvrdenie o nepriznaní sirotského dôchodku, alebo potvrdenie útvaru sociálneho zabezpečenia,9) alebo Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia9) o výške sirotského výsluhového dôchodku, sirotských výsluhových dôchodkov, alebo potvrdenie o nepriznaní sirotského výsluhového dôchodku,
e) potvrdenie školy o riadnom plnení povinnej školskej dochádzky oprávnenou osobou alebo potvrdenie strednej školy alebo vysokej školy o sústavnej príprave oprávnenej osoby na povolanie štúdiom; to neplatí, ak ide na strednej škole o štúdium popri zamestnaní, kombinované štúdium a štúdium jednotlivých vyučovacích predmetov a na vysokej škole o externé štúdium,
f) potvrdenie o príjme oprávnenej osoby a o príjmoch osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne.

Pre podrobnejšie informácie však odporúčam navštíviť priamo Úrad práce sociálnych vecí a rodiny.