'

Musím zaplatiť poplatok za rozvoj obce


Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 16. 4. 2019

Otázka: Musím zaplatiť poplatok za rozvoj obce

Dobrý deň. Ešte nemám skolaudovaný dom a prišla mi od obce platiť miestny jednorazový poplatok za rozvoj obce. Kto znáša platbu ?

Odpoveď: Musím zaplatiť poplatok za rozvoj obce

Dobrý deň, podľa zákona č. 447/2015 Z.z. o miestnom poplatku za rozvoj platí, že "poplatníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej bolo ako stavebníkovi vydané stavebné povolenie, rozhodnutie o povolení zmeny stavby pred jej dokončením, rozhodnutie o dodatočnom povolení stavby alebo ktorá ako stavebník ohlásila stavbu stavebnému úradu."

Podľa cit. zákona predmetom poplatku za rozvoj je pozemná stavba na území obce,

a) na ktorú je vydané právoplatné stavebné povolenie, ktorým sa povoľuje stavba (ďalej len „stavebné povolenie“),

b) ktorá je ohlásená stavebnému úradu,

c) na ktorú je vydané rozhodnutie o povolení zmeny stavby pred jej dokončením alebo

d) ktorá je dodatočne povolená.

(2) Predmetom poplatku za rozvoj je stavba podľa odseku 1, ak jej uskutočnením vznikne nová alebo ďalšia podlahová plocha v nadzemnej časti stavby.

 

Z uvedených zák. ustanovení vyplýva, že predmetom poplatku je aj neskolaudovaná stavba, stačí, že bolo vydané stavebné povolenie.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Musím zaplatiť poplatok za rozvoj obce (Iné oblasti práva)

Dobrý deň, 
Vlastnil som starší rodinný dom o výmere 93 m2. Bol však v zlom stave a rozhodol som sa ho zbúrať a postaviť na jeho mieste nový s poriadnymi základmi. Rozloha nového domu je celkovo 166 m2. Mestská časť mi vyrúbila poplatok za rozvoj v plnej výške 166 - 60 m2 paušál. Ja som sa odvolal s tým, že mi neodpočitali pôvodnú plochu staršieho domu 93 m2. Odvolanie mi bolo zamietnuté. Viete poradiť čo môžem spraviť?
Na nový dom som požiadal stavebné povolenie (ktoré mi schválili pred rokom a pol). Cez rekonštrukciu som to nemohol riešiť, keďže som musel meniť aj základy. Dom skolaudovaný ešte nie je. Ďakujem.

Odpoveď: Musím zaplatiť poplatok za rozvoj obce

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.09.2019)

Dobrý deň, 

podľa ust. zákona č. 447/2015 Z.z. o miestnom poplatku za rozvoj platí :

"§ 3 Predmet poplatku za rozvoj

(1) Predmetom poplatku za rozvoj je pozemná stavba na území obce,

a) na ktorú je vydané právoplatné stavebné povolenie,3) ktorým sa povoľuje stavba (ďalej len „stavebné povolenie“),

b) ktorá je ohlásená stavebnému úradu,3a)

c) na ktorú je vydané rozhodnutie o povolení zmeny stavby pred jej dokončením3b) alebo

d) ktorá je dodatočne povolená.3c)

§ 4 : Vznik, zánik poplatkovej povinnosti a oznamovacia povinnosť

(1) Poplatková povinnosť vzniká dňom právoplatnosti stavebného povolenia, dňom právoplatnosti rozhodnutia o povolení zmeny stavby pred jej dokončením, dňom právoplatnosti rozhodnutia o dodatočnom povolení stavby alebo dňom ohlásenia stavby stavebnému úradu."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že predmetom poplatku je stavba, na ktorú bolo vydané stavebné povolenie, nie je teda dôležité to, že ešte nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie.

Výška poplatku za rozvoj v zmysle § 8 cit. zákona sa vypočíta ako súčin základu poplatku znížený o 60 m2 v zmysle cit. zákona, ktorá výmera - 60 m2 je daná zákonom a nemôže byť braná do úvahy podlahová plocha pôvodnej stavby, keďže zo zákona je Vám odpočítaná výmera 60 m2. 

Môžete obec požiadať v zmysle zákona aj o splátky.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Musím zaplatiť poplatok za rozvoj obce (Iné oblasti práva)

Ďakujem za skorú odpoveď. Recenzie si zaslúžite, len tie najlepšie. V budúcnosti ideme všetci dotknutí, podať podať hromadnú žalobu. Len čakáme na jej krok ako sa k tomu postaví. Budem rozmýšľať nad Vašou právnickou kanceláriou. Ešte raz ďakujem. Prajem pekný zvyšok dna.

Odpoveď: Musím zaplatiť poplatok za rozvoj obce

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.04.2019)

Dobrý deň, v prípade potreby nás môžete kontaktovať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk