Musím zaplatiť poplatok za rozvoj obce

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Bratislava

Otázka: Musím zaplatiť poplatok za rozvoj obce

Dobrý deň, ešte nemám skolaudovaný dom a z obce mi prišla výzva na zaplatenie miestneho jednorazového poplatku za rozvoj obce. Kto má túto platbu znášať?

Odpoveď: Musím zaplatiť poplatok za rozvoj obce

Dobrý deň, podľa zákona č. 447/2015 Z.z. o miestnom poplatku za rozvoj platí, že "poplatníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej bolo ako stavebníkovi vydané stavebné povolenie, rozhodnutie o povolení zmeny stavby pred jej dokončením, rozhodnutie o dodatočnom povolení stavby alebo ktorá ako stavebník ohlásila stavbu stavebnému úradu."

Podľa cit. zákona predmetom poplatku za rozvoj je pozemná stavba na území obce,

a) na ktorú je vydané právoplatné stavebné povolenie, ktorým sa povoľuje stavba (ďalej len „stavebné povolenie“),

b) ktorá je ohlásená stavebnému úradu,

c) na ktorú je vydané rozhodnutie o povolení zmeny stavby pred jej dokončením alebo

d) ktorá je dodatočne povolená.

(2) Predmetom poplatku za rozvoj je stavba podľa odseku 1, ak jej uskutočnením vznikne nová alebo ďalšia podlahová plocha v nadzemnej časti stavby.

Z uvedených zák. ustanovení vyplýva, že predmetom poplatku je aj neskolaudovaná stavba, stačí, že bolo vydané stavebné povolenie.