Ako zaplatiť peňažný trest?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako zaplatiť peňažný trest?

Dobrý deň. Potrebujem právnickú radu. Zo súdu mi prišla výzva na zaplatenie finančného trestu do 15 dní, v opačnom prípade mi bude udelený náhradný trest odňatia slobody. V stanovenej lehote som podala písomnú žiadosť o splátkový kalendár, súd mi ju však zamietol. V pošte mi prišla len správa o zamietnutí, ale súd neuviedol žiaden ďalší postup. Ako mám ďalej postupovať? Už som schopná uhradiť celú čiastku. Môžem ju v pondelok poslať na súd a považovať vec za uzavretú? Alebo už ma čaká výkon trestu odňatia slobody? Ďakujem.

Odpoveď: Ako zaplatiť peňažný trest?

Dobrý deň, peňažný trest zaplaťte v zmysle súdnej výzvy, ktorá Vám bola doručená. Peňažný trest môžete zaplatiť kedykoľvek do rozhodnutia súdu, ktorým nariadi na verejnom zasadnutí výkon náhradného trestu pre jeho nezaplatenie. V zmysle § 432 Trestného poriadku totiž platí že, ak peňažný trest nebol zaplatený a ak neprichádza do úvahy upustenie od jeho výkonu, nariadi súd na verejnom zasadnutí uznesením výkon náhradného trestu odňatia slobody alebo jeho pomernej časti; pritom rozhodne o spôsobe výkonu náhradného trestu. Odsúdený môže kedykoľvek odvrátiť výkon náhradného trestu alebo jeho pomernej časti tým, že peňažný trest alebo jeho pomernú časť zaplatí. O tom, akú časť náhradného trestu treba vykonať, rozhodne predseda senátu uznesením.