POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Odvrátenie výkonu trestu odňatia slobody v prípade nezaplatenia peňažného trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Odvrátenie výkonu trestu odňatia slobody v prípade nezaplatenia peňažného trestu

Dobrý deň. Musím nastúpiť na výkon trestu na šesť mesiacov, kvôli tomu, že som nezaplatil pokutu určenú súdom do 15 dní. Nemal som peniaze, preto som ju nezaplatil a prišla mi výzva na nástup do výkonu trestu. Rád by som sa opýtal: keby som zaplatil aspoň časť z pokuty, mohol by sa môj trest znížiť? Mohli by mi odpustiť trest, keby som zaplatil pokutu v plnej výške?

Odpoveď: Odvrátenie výkonu trestu odňatia slobody v prípade nezaplatenia peňažného trestu

Dobrý deň,

hoci ako uvádzate vo Vašom prípade už bol v dôsledku nezaplatenia peňažného trestu nariadený výkon náhradného trestu odňatia slobody, podľa § 432 ods. 3 Trestného poriadku môžete kedykoľvek odvrátiť výkon náhradného trestu alebo jeho pomernej časti tým, že peňažný trest alebo jeho pomernú časť zaplatíte.

Ak zaplatíte peňažný trest, alebo jeho časť, odporúčame Vám ihneď zaslať prostredníctvom pošty a aj prostredníctvom e-mailu (na podateľnu príslušného súdu konajúceho v danej veci) doklad o vykonaní danej úhrady spolu so sprievodným listom, v ktorom túto skutočnosť súdu oznámite.