Premlačenie povinnosti zaplatiť peňažný trest uložený v trestnom konaní

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Premlačenie povinnosti zaplatiť peňažný trest uložený v trestnom konaní

Dobrý deň. Súdne konanie mi bolo vykonané 9.12.2014 z dôvodu držania marihuany, pri ktorom mi bola udelená pokuta 500€, alebo alternatívne trest odňatia slobody na 12 mesiacov. Platobný príkaz mi poslal súd až v marci 2016, avšak na nesprávnu adresu, takže som nemohol prevziať poštu a ani som o nej nevedel, aj keď súd má moju aktuálnu adresu. Na moje požiadavky mi súd znovu poslal platobný príkaz na moju aktuálnu adresu až v októbri 2016. V platobnom príkaze bolo uvedené, že musím poslať 500€ do 15 dní na určený účet, inak budem musieť stráviť 12 mesiacov vo väzení. Údaje boli však ešte z marca, takže túto poštu len preposlali. Avšak teraz nedisponujem daným finančným obnosom a preto som písomne požiadal súd o vytvorenie splátkového kalendára. Existuje riziko, že ma zatknú, ak neuhradím sumu do 15 dní? Prípadne, 9.12.2016, čo je už len mesiac a pol vzdialené, bude to presne dva roky od konania súdu. Nedá sa tu uplatniť dvojročná premlčacia doba a teda zanikne mi povinnosť zaplatiť pokutu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Premlačenie povinnosti zaplatiť peňažný trest uložený v trestnom konaní

Dobrý deň,

podľa § 432 ods. 2 Trestného poriadku súd nariadi výkon náhradného trestu odňatia slobody v prípade, ak peňažný trest nebol zaplatený a ak neprichádza do úvahy postup podľa § 430 ods. 1 Trestného poriadku, ktorý umožňuje súdu na návrh odsúdeného povoliť z dôležitých dôvodov splácať peňažný trest po častiach tak, aby bol celý zaplatený najneskôr do jedného roka.

Ak ste teda požiadali o povolenie splácať peňažný trest po častiach, pokým o ňom nebude rozhodnuté, nemal by súd nariadiť výkon náhradného trestu odňatia slobody.

Čo sa týka premlčania výkonu trestu, podľa § 90 ods. 1 písm. d) Trestného zákona uložený trest nemožno vykonať po uplynutí premlčacej doby, ktorá je pri peňažnom treste 5 rokov odo dňa, kedy rozhodnutie, ktorým bol trest uložený, nadobudol právoplatnosť. Podľa § 90 ods. 4 písm. a) Trestného zákona sa však premlčanie prerušuje, ak súd urobil opatrenie smerujúce k výkonu trestu, o ktorého premlčanie ide. Prerušením premlčania sa začína nová premlčacia doba. Z uvedeného dôvodu, každým opatrením, ktoré súd vo Vašej veci urobí a ktoré smeruje k výkonu trestu, o ktorého premlčanie ide, začína plynúť nová päťročná premlčacia doba. Vzhľadom na uvedené je preto nutné konštatovať, že povinnosť vykonať uložený trest sa v najbližších rokoch nepremlčí.