Peňažný trest je zapísaný v odpise z registra trestov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Peňažný trest je zapísaný v odpise z registra trestov?

Dobrý deň, rada by som sa informovala: môj manžel dostal peňažný trest vo výške 400 eur, ktorý sme už zaplatili. Bude sa tento trest uvádzať aj v odpise z registra trestov? Ak áno, po akej dobe ho môžeme dať vymazať? Ďalej by som Vás chcela požiadať o radu: môj manžel vlastnil poľovné zbrane, ktoré musel odovzdať, pretože bol potrestaný peňažným trestom. Bude môcť požiadať o ich vrátenie a znovu poľovať? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Peňažný trest je zapísaný v odpise z registra trestov?

Dobrý deň,

podľa § 13  ods.1 Zákona o registri trestov Odpis registra trestov je verejná listina, v ktorej sa uvádzajú údaje o

a) každom právoplatnom odsúdení a to aj súdom iného členského štátu Európskej únie alebo súdom iného štátu, ktorého rozhodnutie bolo uznané súdom Slovenskej republiky,

b) priebehu výkonu trestu a priebehu výkonu ochranného opatrenia,

c) odsúdeniach, hoci podľa rozhodnutia súdu alebo na základe zákona boli zahladené.

O predmetnom treste teda bude záznam v odpise z registra trestov. Pokiaľ ide o výpis, v tom by sa nachádzať nemal, pretože peňažný trest sa zahladzuje jeho vykonaním.