Musím mať s vlastníkom nehnuteľnosti zmluvu o prenájme na účely sídla spoločnosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Bratislava

Otázka: Musím mať s vlastníkom nehnuteľnosti zmluvu o prenájme na účely sídla spoločnosti?

Dobrý deň, rád by som sa Vás opýtal na jednu, prípadne viac otázok, ale pokúsim sa všetko sústrediť do jednej. Ak je s.r.o. založená na konkrétnej adrese (sídlo), musí byť medzi vlastníkom danej nehnuteľnosti, kde sídli firma, a firmou spísaná zmluva o prenájme? Konateľ s.r.o. nie je vlastníkom nehnuteľnosti. Je možné, aby konateľ mal sídlo firmy bez zmluvy o prenájme s vlastníkom nehnuteľnosti a tým sa vyhol povinnosti ohlasovania na príslušnom daňovom úrade? V kontexte zriadenia sídla s.r.o., vlastník nehnuteľnosti si nenárokuje žiadnu protihodnotu za zriadenie sídla na svojej nehnuteľnosti. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Musím mať s vlastníkom nehnuteľnosti zmluvu o prenájme na účely sídla spoločnosti?

Dobrý deň, firma, ktorá má sídlo na určitej adrese nemusí byť vlastníkom nehnuteľnosti. Stačí len súhlas s užívaním nehnuteľnosti, nemusí to byť ani nájomná zmluva. Užívanie môže byť aj bezodplatné, potom nie je potrebné to nahlasovať na daňovom úrade.