POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Mám právo na vrátenie preplatku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Mám právo na vrátenie preplatku?

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu týkajúcu sa prenájmu bytu. Predovšetkým by som sa chcel spýtať, či je niekde právne ošetrený spôsob výpočtu nájomného a jeho súčastí, a akým spôsobom by mal byť byt uvedený v zmluve. Majiteľ bytu, ktorý mám v prenájme, mi nechce vrátiť preplatok od správcu bytu v plnej výške. Jeho odôvodnenie je, že za kúrenie zaplatí správcovi bytu v rámci preddavkových platieb viac, ako si následne naúčtuje odo mňa na základe údajov v zmluve. Je možné, aby majiteľ bytu svojvoľne menil výšku platieb, ktoré sa týkajú správcu bytu, ktorý si výšku platieb určuje sám? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Mám právo na vrátenie preplatku?

Dobrý deň. Na Vašu otázku Vám odpovedáme nasledovne:

Právna regulácia nájmu bytu

Právnu úpravu nájmu bytu rieši zákon č. 40/1964 Zb., Občianskeho zákonníka v § 685 – 719, ktorému je venovaný osobitný oddiel, a v prípade, ak ide o krátkodobý nájom bytu, zákon č. 98/2014 Z. z. o krátkodobobom nájme bytu, čo svedčí o význame právnej ochrany nájomného vzťahu.

Nájomná zmluva

V súlade s § 685 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb., Občianskeho zákonníka nájom bytu vzniká nájomnou zmluvou, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt do užívania, a to buď na dobu určitú, alebo bez určenia doby užívania.

Pre účely zákona č. 98/2014 Z.z. sa krátkodobým nájmom bytu rozumie nájom založený nájomnou zmluvou, ktorá je uzavretá podľa tohto zákona na dobu určitú, najdlhšie na dva roky, spĺňa náležitosti podľa § 3 tohto zákona a na základe ktorej nájom možno predĺžiť najviac na šesť rokov.

Podstatné náležitosti nájomnej zmluvy

Následne § 686 ods. 1 Občianskeho zákonníka stanovuje základné náležitosti nájomnej zmluvy, medzi ktoré patria označenie predmetu a rozsahu užívania, výška nájomného a výška úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu.

Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.

Opis stavu bytu, opis príslušenstva a vybavenia bytu, ako aj opis závad bytu, jeho príslušenstva a vybavenia, ktoré sú prenajímateľovi známe v čase uzavretia nájomnej zmluvy sú podstatnou obsahovou náležitosťou nájomnej zmluvy krátkodobného nájmu bytu podľa § 63 písm. d) zákona č. 98/2014 Z.z.

Absencia základných náležitostí by zakladala neplatnosť nájomnej zmluvy.

Platba nájomného a úhrad spojených s užívaním nehnuteľnosti

Podľa ust. § 671 ods. 1 Občianskeho zákonníka nájomca je povinný platiť nájomné podľa zmluvy, inak nájomné obvyklé v čase uzavretia zmluvy s prihliadnutím na hodnotu prenajatej veci a spôsob jej užívania

Podľa § 696 ods. 2 Občianskeho zákonníka platí, že úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo preddavok na ne sa platí s nájomným, ak sa účastníci nedohodnú alebo právny predpis neustanovuje inak.

Obdobná právna úprava je uvedená aj v ust. § 4 ods. 2 zákona č. 98/2014 Z.z.

V súlade s uvedeným je potrebné preštudovať nájomnú zmluvu, ktorú máte uzatvorenú s prenajímateľom a zistiť ako máte spôsob úhrady uvedených platieb upravený.

Spôsob, akým budú vysporiadané preplatky resp. nedoplatky na službách spojených s užívaním bytu, nie je síce povinnou náležitosťou zmluvy o nájme bytu, napriek tomu sa v praxi sa vo väčšine prípadov predmetná problematika zvykne upravovať dohodou zmluvných strán.

Preto Vám odporúčame skontrolovať si Vašu nájomnú zmluvu aj v tejto súvislosti. Dôležitým údajom vo Vašej nájomnej zmluve je to, či úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu platíte bez ohľadu na Vašu skutočnú spotrebu alebo na základe Vašej skutočnej spotreby.

Aký konkrétny spôsob platenia úhrad za plnenia spojené s užívaním bytu máte dohodnutý vo Vašej nájomnej zmluve rozpoznáte podľa toho, či tieto platíte preddavkovo, t.j. či podiehajú konečnému vyúčtovaniu úhrad za plnenia, alebo sú stanovené buď pevnou sumou popri nájomnom, t.j. ako plnenia spojené s užívaním bytu, alebo sú určené jednou sumou spolu s nájomným tak, že do nájmoného sú započítané aj úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu.

A/ Úhrady dohodnuté bez ohľadu na skutočnú nájomcom bytu

Najvyšší súd Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí zo dňa 30. júna 2010, sp. zn. 5Cdo 138/2009 konštatoval, že právny vzťah založený zmluvou o nájme bytu je záväzkový vzťah, ktorý bez súhlasu zmluvných strán nie je možné meniť; nie je preto bez dohody prenajímateľa s nájomcom možno zmeniť výšku pôvodne dohodnutého nájomného, pokiaľ právny predpis nestanovuje niečo iné.

Preto ak podľa Vašej nájomnej zmluvy plnenia spojené s užívaním bytu sú určené jednou sumou spolu s nájomným alebo sú určené pevnou sumou popri nájomnom, ktorú prenajímateľovi platíte každý mesiac za plnenia spojené s užívaním nehnuteľnoti bez ohľadu na Vašu skutočnú spotrebu, prenajímateľ od Vás v tejto súvislosti nemôže vyžadovať žiadne ďalšie platby, ktoré by boli nad rámec Vašich zmluvných povinností stanovených v nájomnej zmluve.

Uvedené platí za predpokladu, že v nájomnej zmluve nemáte s prenajímateľom dohodnuté prípady, v ktorých je oprávnený jednostranne zmeniť výšku nájomného a úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a jeho príslušenstva.

Dodávame, že v prípade krátkodobého nájmu bytu podľa ust. § 4 ods. 1 zákona č. 98/2014 Z.z. dôvodom zmeny výšky nájomného a výšky za plnenia poskytované s užívaním bytu môže byť zmena cien dodávaných služieb spojených s užívaním bytu alebo očakávaná priemerná ročná miera inflácie v nadchádzajúcom kalendárnom roku, kedy je prenajímateľ je oprávnený zmeniť výšku nájomného a úhrad za plnenia poskytované s užívaním bytu a jeho príslušenstva vždy najviac o nárast cien alebo inflácie.

Vy ako nájomca, s poukazom na dohodnuté zmluvné podmienky, sa však nemôžete domáhať voči prenajímateľovi vrátenia Vami poskytnutých mesačných úhrad za plnenia spojené s užívaním bytu.

V prípade existencie nedoplatku alebo preplatku vzniknutého z ročného výčtovania služieb za príslušný kalendárny rok, tieto zostávajú v prospech alebo na ťarchu prenajímteľa.

Z uvedeného dôvodu ak nie je dohoda strán o povinnosti prenajímateľa vrátiť Vám preplatok vzniknutý prenajímateľovi z ročného vyúčtovania za plnenia spojené s užívaním bytu, ktorý užívate, nemôžete sa voči prenajímateľovi domáhať vrátenia preplatku z dôvodu bezdôvodného obohatenia v zmysle § 451 a nasl. Občianskeho zákonníka.

B/ Úhrady na základe skutočnej spotreby nájomcu

Ak by ste mali stanovené v nájomnej zmluve, že ste za plnenia spojené s úžívaním bytu povinný platiť úhrady vo forme zálohových/preddavkových platieb, ktoré je prenajímateľ povinný v dohodnutej dobe vyúčtovať podľa skutočnej spotreby nájomcu, Vy ako nájomca by ste v konečnom dôsledku mali za služby spojené s prenájmom zaplatiť úhradu, ktorá zodpovedá Vašej skutočnej spotrebe za dohodnuté obdobie.

Prípadný rozdiel medzi Vami zaplatenými zálohovými platbami a úhradou zodpovedajúcou skutočnej spotrebe (nedoplatok/preplatok) by mal byť vysporiadaný v rámci vyúčtovania, ktoré by Vám za dohodnuté obdobie mal predložiť prenajímateľ.

V tomto prípade Vám už vzniká nárok domáhať sa vydania bezdôvodného obohatenia v zmysle § 451 a nasl. Občianskeho zákonníka.

V súlade s § 265 a nasl. zákona č. 160/2015 Z. z., Civilného sporového poriadku sa môžete obrátiť na súd s návrhom na vydanie platobného rozkazu. Súd v tomto prípade bez nariaďovania pojednávania môže rozhodnúť, aby Vám povinný (teda vo Vašom prípade prenajímateľ) do 15 dní od doručenia platobného rozkazu, zaplatil uplatnenú peňažnú pohľadávku alebo jej časť a nahradil Vám trovy konania, alebo podal voči platobnému rozkazu odpor.

Spôsob výpočtu nájomného

Podľa všeobecných ustanovení Občianskeho zákonníka o nájme, v súlade s § 671 ods. 1 Občianskeho zákonníka platí, že nájomca je povinný platiť nájomné podľa zmluvy, inak nájomné obvyklé v čase uzavretia zmluvy s prihliadnutím na hodnotu prenajatej veci a spôsob jej užívania.

Ustanovenie § 696 ods. 1 Občianskeho zákonníka prenechalo spôsob výpočtu nájomného, úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu, spôsob ich platenia, ako aj prípady, v ktorých je prenajímateľ oprávnený jednostranne zvýšiť nájomné, úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a zmeniť ďalšie podmienky nájomnej zmluvy, na osobitný právny predpis.

Právne predpisy, ktoré na základe tohto zákonného splnomocnenia vznikli, však upravujú špecifické typy bytov, napr. družstevné alebo reštituované byty.

Výška nájomného súkromných bytov nie je právne regulovaná, v praxi sa riadi skôr trhovou cenou na základe dopytu.

Spôsob výpočtu úhrad za plnenia spojené s užívaním nehnuteľností

Čo sa týka úhrad za plnenia spojené s užívaním bytu, ktoré v praxi predstavujú napr. dodávku tepla, dodávku teplej úžitkovej vody, dodávka pitnej vody, odvedenie vody - kanalizácia, osvetlenie spoločných priestorov domu, prevádzka výťahu, čistenie žúmp a septikov, čistenie žúmp a septikov a i., spôsob ich výpočtu je zložitejší.

Niektoré z nich, napr. pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla upravuje Vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 240/2016 Z. z., ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného v teplej úžitkovej vode a rozpočítavania množstva tepla.

Pri vypočítavní výšky úhrad je ďalej potrebné vziať do úvahy napr. aj skutočnosť, či sa v budove, v ktorej sa nachádza Váš byt, používa výťah a aká je výška úhrady za jeho prevádzku mesačne.

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim celkovú výšku týchto úhrad je napr. zmluva, ktorú má spoločenstvo vlastníkov bytov uzavretú so spoločnosťou na čistenie žúmp a septikov, prípadne túto službu vykonáva mesto.

Spôsob výpočtu vyššie uvedených úhrad viažúcich sa k predmetnému bytu vyplýva z konečného vyúčtovania plnení za príslušný kalendárny rok. Z toho dôvodu Vám odporúčame obrátiť sa na vlastníka bytu, ktorý Vám jednotlivé úhrady vie preukázať.