Musí zamestnanec robiť to, čo nemá v popise práce?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Musí zamestnanec robiť to, čo nemá v popise práce?

Dobrý deň, potreboval by som poradiť alebo skôr potvrdiť svoju domnienku, ktorú som si vytvoril na základe Zákona 301/2001 Zb. Ide mi konkrétne o § 47, Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru. Ak som tento zákon správne pochopil, zamestnanec môže bez porušenia disciplíny odmietnuť robiť prácu, ktorá nie je v náplni jeho práce uvedenej v pracovnej zmluve, keďže sa tam uvádza, že zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy. Ako príklad uvediem osobu, ktorá je zamestnaná ako elektromontér, ale momentálne vykonáva u svojho zamestnávateľa výkopové práce na dome (žumpa, spevňovanie základov). Iné, elektrikárske práce vo firme momentálne k dispozícii nie sú. Môže teda zamestnanec na základe svojej zmluvy a tohto zákona odmietnuť vykonávať túto prácu? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Musí zamestnanec robiť to, čo nemá v popise práce?

Dobrý deň,

predmetné ustanovenie ste pochopili správne. Zamestnanec je povinný plniť si svoje pracovné úlohy podľa toho, ako sa so zamestnávateľom dohodol v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ nie je oprávnený žiadať od zamestnanca vykonávať to, čo nemá v popise práce. Prípadné odmietnutie, nemôže byť považované za neplnenie pracovných úloh, a teda nemôže byť ani dôvodom na skončenie pracovného pomeru

Zamestnávateľ má možnosť nariadiť zamestnancovi vykonať inú prácu len výnimočne, a to podľa § 55 ods. 4 ZP, podľa ktorého

Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.

Domnievam sa, že Vami popisovaná práca (výkopové práce) nezodpovedá pojmu "odvrátenie mimoriadnej udalosti".