Stačí ústna dohoda?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Trnava

Otázka: Stačí ústna dohoda?

Na základe ústnej dohody o poskytnutí práce šoféra mi obchodný partner 4 mesiace platil za odvedenú prácu. Teraz mi poslal list, v ktorom žiada vrátiť všetky vyplatené peniaze s tvrdením, že nemáme podpísanú žiadnu dohodu o spolupráci a že finančné prostriedky boli našej firme vyplatené omylom. Prosím, poraďte mi - je ústna dohoda dostatočná, alebo som spravil chybu a mal som mať uzavretú zmluvu? Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Stačí ústna dohoda?

Dobrý deň, v našom právnom poriadku platí zásada neformálnosti, čo znamená, že na jednotlivé právne úkony sa vyžaduje písomná forma iba v tom prípade, ak to zákon vyžaduje. Tzn. že ak zákon nevyžaduje uzatvorenie zmluvy v písomnej forme, zmluva je uzatvorená i ústne, ak sa s obchodným partnerom dohodnete na povinných náležitostiach zmluvy. Z Vášho stručného popisu nie je možné presne určiť akú zmluvu ste medzi sebou uzatvorili ústne. Prichádza do úvahy zmluva o dielo alebo zmluva o prevádzke dopravného prostriedku. Zmluva o dielo nevyžaduje písomnú formu, ale zmluva o prevádzke dopravného prostriedku pre svoju platnosť vyžaduje písomnú formu. Za určitých okolností Vám boli faktúry vyplatené v súlade správne. Za určitých okolností môžu vzniknúť problémy kvôli neuzatvorenej písomnej zmluve. Pre presné posúdenie Vášho problému by bolo potrebné mať k dispozícii podrobnejšie informácie týkajúce sa Vašej veci.