Dobrý deň,
úspešnosť vymáhania Vašej nezaplatenej odmeny je v tom rozsahu, ako to máte v písomnej dohode. To, čo máte so šéfom dohodnuté ústne, je často ťažko dokázateľné. Ale ako dôkazy môže slúžiť aj mailová alebo SMS komunikácia. To však neznamená, že na to nemáte nárok.
Ak nechcete ďalej pracovať zadarmo, tak Vám odporúčame, dožadovať sa u šéfa, aby Vám doplatil to, čo sľúbil a zároveň, aby ste mali všetko písomne. Môžete uzatvoriť dodatok k Vašej zmluve (dohode) a zahrnúť tam, čo Vám bolo sľúbené ústne.
V opačnom prípade, Vám nezostáva nič iné, len ukončiť so šéfom spoluprácu a vymáhať súdnou cestou svoju odmenu, aspoň v tom rozsahu, ako ju máte zakotvenú v písomnej zmluve (dohode).
V zmluve máte určite uvedený spôsob skončenia zmluvy, buď dohodou, výpoveďou, či odstúpením od zmluvy. Ak pracujete na živnosť, zrejme budete mať uzatvorený obchodno právny vzťah, na ktorý sa vzťahujú ustanovenia Obchodného zákonníka. V obchodnom zákonníku je určite uvedený aj zmluvný typ zmluvy, ktorú máte aj Vy uzatvorenú, a preto je potrebné sa riadiť týmito ustanoveniami.
Podľa § 344 Obchodného zákonníka: "Od zmluvy možno odstúpiť iba v prípadoch, ktoré ustanovuje zmluva alebo tento alebo iný zákon."
Podľa § 365 ods. 2 Obchodného zákonníka: "Dlžník, ktorého záväzok spočíva v peňažnom plnení, je v omeškaní, ak nesplní riadne a najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia dokladu alebo do 30 dní odo dňa poskytnutia plnenia veriteľom, podľa toho, ktorý z týchto dní nastal neskôr, ak zo zmluvy nevyplýva iná lehota splatnosti. Ak je deň doručenia dokladu neistý, dlžník je v omeškaní uplynutím 30. dňa odo dňa poskytnutia plnenia veriteľom. Dlžník je v omeškaní, a to až do doby poskytnutia riadneho plnenia alebo do doby, keď záväzok zanikne iným spôsobom."