Máte
otázku?

Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa?

Prosím vás, ako je potrebné postupovať, ak sa syn chce ešte za života rodičov vzdať dedičstva, to znamená, že po ich smrti si nebude nárokovať nič z rodičovského domu. Spoluvlastníčkou domu je dcéra, ktorá dostala polovicu domu darovacou zmluvou. Musia k notárovi ísť obaja majitelia domu? Ďakujem.

Odpoveď: Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa?

Dobrý deň, vzdať sa dedičstva za Vášho života nie je možné, nakoľko Vášmu synovi uvedené právo ešte nevzniklo. Vzdanie sa dedičstva je možné až v dedičskom konaní, teda až po vašej smrti. Vylúčiť syna z dedenia môžete jednoducho tak, že počas života prevediete svoj majetok (napr. spoluvlastnícky podiel k domu) na inú osobu (napr. Vašu dcéru). Ak máte záujem dožiť svoj život v predmetnej nehnuteľnosti a tento stav chcete mať právne upravený, súčasne s prevodom zriaďte vecné bremeno spočívajúce v doživotnom práve užívania.

Trápi vás "Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa? (Dedičské právo)

Dobrý deň, Pred siedmimi rokmi si môj manžel našiel inú ženu, následne sme sa rozviedli. Odsťahoval sa zo spoločnej domácnosti a byt sme darovali našej dcére. Neprijal tu trvalý pobyt a ako dôchodca si narobil dlhy. Moja otázka znie nasledovne: Naše deti by sa chceli vzdať dedičstva po otcovi za jeho života. Je to možné? Ďakujem.

Odpoveď: Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa?

(odpoveď odoslaná: 01.08.2022)

Dobrý deň,

 

zákon dedičom umožňuje dedičstvo odmietnuť. Musí to byť však vykonané v rámci dedičského konania, ktoré je zase závislé od smrti poručiteľa. Za života poručiteľa sa dedičstva nemožno zriecť ani ho odmietnuť, keďže pokým osoba žije, neprebieha po nej dedičské konanie.

 

Okrem toho ešte platí zásada, podľa ktorej sa vopred nemožno vzdať takých práv, ktoré ešte neexistujú.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa? (Dedičské právo)

Dobrý deň, rada by som sa informovala o postupe odrieknutia sa dedičstva, ktoré by mi náležalo od môjho nevlastného otca. S nim sa nestýkam a neželám si, aby ma po jeho smrti niekto kontaktoval ohľadne jeho majetku alebo čohokoľvek, čo po ňom ostane. Ďakujem vám a pozdravujem.

Odpoveď: Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa?

(odpoveď odoslaná: 21.06.2019)

Dobrý deň, 

za života svojho otca sa nemôžete vzdať dedičstva, ktoré by ste mohli nadobudnúť v budúcnosti.

Podľa ust. § 574 ods. 2 Obč. zákonníka platí :

"Dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až v budúcnosti, je neplatná."

Ak by nastala skutočnosť úmrtia, dedičstvo môžete v celosti odmietnúť , ale len v celosti /aktíva aj pasíva/ a bez podmienok, potom sa na Vás hľadí ako keby ste sa smrti poručiteľa nedožili.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.