Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa?

Prosím vás, ako je potrebné postupovať, ak sa syn chce ešte za života rodičov vzdať dedičstva, to znamená, že po ich smrti si nebude nárokovať nič z rodičovského domu. Spoluvlastníčkou domu je dcéra, ktorá dostala polovicu domu darovacou zmluvou. Musia k notárovi ísť obaja majitelia domu? Ďakujem.

Odpoveď: Možno sa vzdať dedičstva za života poručiteľa?

Dobrý deň, vzdať sa dedičstva za Vášho života nie je možné, nakoľko Vášmu synovi uvedené právo ešte nevzniklo. Vzdanie sa dedičstva je možné až v dedičskom konaní, teda až po vašej smrti. Vylúčiť syna z dedenia môžete jednoducho tak, že počas života prevediete svoj majetok (napr. spoluvlastnícky podiel k domu) na inú osobu (napr. Vašu dcéru). Ak máte záujem dožiť svoj život v predmetnej nehnuteľnosti a tento stav chcete mať právne upravený, súčasne s prevodom zriaďte vecné bremeno spočívajúce v doživotnom práve užívania.