'

Môžme po 20 rokoch žiadať právo prechodu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Banskobystrický
Odpovedá: advokát Zvolen
Odpovedané dňa: 7. 12. 2015

Otázka: Môžme po 20 rokoch žiadať právo prechodu?

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. S manželom máme kúpený rodinný dom už 20 rokov, v ktorom po prestavbe bývame 13 rokov. Prístup ku domu máme zabezbečený z verejnej komunikácie cez parcelu bývalého majiteľa nehnuteľnosti, /žiaľ len ústnou dohodou, ktorou nám doteraz umožňoval prístup, čo číní len pár metrov/, no bohužiaľ ju nemáme zahrnutú v kúpno-predajnej zmluve. Problém nastal až teraz, keď nám bývalý majiteľ napísal, že nám zakazuje vstup a prechod cez súkromné pozemky, ktorými nám vlastne zamedzí prístup ku nášmu rod. domu. Chcem poprosiť o radu, či môžme po 20 rokoch spísania kúpno- predajnej zmluvy, žiadať o právo prechodu, ktoré sme bohužiaľ vtedy nezahrnuli do zmluvy, a žiadať ho teraz, pretože sa nebudeme mať ako dostať ku domu? Je to pre nás veľmi nepríjemná záležitosť, pretože nás bývalý majiteľ limituje už aj skorým termínom zákazu prechodu cez prístupovú parcelu a my ani nemáme možnosť iného riešenia ohľadom prístupu ku domu, ktorý je jediný možný. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Môžme po 20 rokoch žiadať právo prechodu?

Dobrý deň

najlepší spôsob vyriešenia danej situácie je dohodnúť sa so susedom, aby zriadil vo Váš prospech vecné bremeno. Pokiaľ to nebude možné, môžete podať žalobu na určenie práva zodpovedajúceho vecnému bremenu v zmysle §151o ods. 3 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: “Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.”

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk